Plaża, fontanna, boiska i food trucki. Taki ma być park na...

Plaża, fontanna, boiska i food trucki. Taki ma być park na terenie po byłym motelu Krak

Zdjęcie autora materiału
Małgorzata Mrowiec

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Są już wizualizacje przyszłego parku obok ronda Ofiar Katynia
1/38
przejdź do galerii

Są już wizualizacje przyszłego parku obok ronda Ofiar Katynia ©Materiały ZZM

Według obecnych planów, na początku 2020 roku mielibyśmy wejść do nowego parku w Bronowicach, przy ul. Radzikowskiego. Zarząd Zieleni Miejskiej właśnie zaprezentował na spotkaniu z mieszańcami projekt koncepcyjny parku.
Zobacz galerię
W nowy park zamieni się zadrzewiona część terenu po dawnym motelu Krak i jego kempingu, obok ronda Ofiar Katynia. Termin przetargu na jego budowę zależy od uzyskania pozwolenia na budowę oraz zapewnienia finansowania dla tej inwestycji.

- Jeśli znajdą się środki, to chcielibyśmy rozpocząć budowę z początkiem 2019 roku. Zakończenie inwestycji - na początku 2020 roku - przekazuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.


Wstępnie szacowany koszt urządzenia tego nowego parku to ok. 8 mln zł. Na 3,15 ha terenu znajdą się: plaża (gdzie będą mogły bawić się dzieci lub gdzie zagramy w piłkę plażową), plac zabaw, stanowisko do grillowania i postoju food trucków, boiska wielofunkcyjne i trybuny ziemne, ścianka wspinaczkowa, fontanna i pergola. Teren zyska oświetlenie, pojawią się stanowiska do wieszania hamaków, leżaki, ławki, siedziska, stoły, toalety. Przewidziano też domki dla ptaków i owadów. Projekt koncepcyjny przygotowała pracownia architektoniczna Medusa Group.

Pierwotna koncepcja uległa zmianie i w projekcie budowlanym (ZZM już go ma i oczekuje na pozwolenie na budowę) zrezygnowano z zapowiadanych wcześniej ścieżki edukacyjnej dotyczącej fauny i flory, skate parku i toru do jazdy na rowerze.

- Jak się dowiedzieliśmy na spotkaniu prezentacyjnym, aby nie było za drogo, ZZM chce też zrezygnować np. z odwróconej fontanny, czyli takiej, z której od góry wydobywa się para, mgiełka wodna. Ale będziemy postulowali, żeby nie „wyleciała” z projektu - mówi przewodniczący Dzielnicy IV Jakub Kosek.

W związku z uwagami, jakie padły na spotkaniu z mieszkańcami w sprawie przyszłego parku, dzielnica poprze także postulaty, aby alejki w nim były węższe. Obecnie bowiem założono, że wykorzystany zostanie istniejący tutaj dawny układ drogowy (służył do poruszania się i parkowania pojazdów), a w związku z tym alejki miałyby aż... 6-10 m szerokości.

Za dużo asfaltu - to główny zarzut mieszkańców wobec przedstawionych im planów. ZZM tłumaczy: niestety, park powstanie na terenie w większości pokrytym nawierzchnią asfaltową. - Rekultywacja takiego terenu byłaby bardzo droga, znacznie droższa niż tylko wymiana nawierzchni. Tego typu parki powstają jednak na całym świecie w miejscach postindustrialnych i stanowią doskonałe miejsca do rekreacji - przekonuje przedstawicielka ZZM.

Pojawiły się też krytyczne komentarze odnośnie nawierzchni planowanych nowych alejek. Mają być z kostki, a takie są niewygodne np. dla rolkarzy, rowerzystów, trudniejsze do sprzątania i odśnieżania. Dlatego pada postulat, by w parku pojawiła się zamiast kostki gładka nawierzchnia. - Przeanalizujemy możliwość zmiany nawierzchni na gładką np. z betonu miotełkowanego czy gładkich płyt kamiennych - odpowiada zapytana o tę kwestię Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Beton

haha* (gość)

Zgłoś naruszenie treści

A na Zielonej Polanie beton i się wyrówna.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kiełbasa aż miło

Babci€ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Śmierdzi kiełbasą wyborczą na odległość. Nie ma kasy na projekty obywatelskie a zrobią park, na święte nigdy, jak mówiła moją babcią, która nigdy nie głosowała na Majchrowskiego

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nawierzchnia

yyy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

jesli chodzi o nawierzchnie to zadne betony czy plyty - najbardziej parkowa nawierzchnia jest w wyremontowanym Parku Krakowiskim. tak sie to robi na zachodzie!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kiełbasa wyborcza

Poddany:) (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dobrze że istnieją lata wyborcze, ile wtedy pojawia się fajnych propozycji. Pytanie czy po wyborach obiecujący je spełniają, różnie z tym bywa i często to jest kiełbasa wyborcza. Ale jak to mówią...rozwiń całość

Dobrze że istnieją lata wyborcze, ile wtedy pojawia się fajnych propozycji. Pytanie czy po wyborach obiecujący je spełniają, różnie z tym bywa i często to jest kiełbasa wyborcza. Ale jak to mówią "chwalmy Pana"zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wybory

Jp (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

To i obiecanek dużo. Majcher i jego świta trzymają się brzytwy. Muszą się obłowić. Wiedzą, że to będą ostatnie lata. A potem na bruk, albo montelupich.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lol

Lol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Znowu jakis kretyn na rolkach chce z Krakowa robic powiatowa miescine z chodnikami i alejkami z biedaasfaltu. Zero poczucia estetyki. Krakow to miasto kulturalne kostka brukowa musi byc. Wystarczy...rozwiń całość

Znowu jakis kretyn na rolkach chce z Krakowa robic powiatowa miescine z chodnikami i alejkami z biedaasfaltu. Zero poczucia estetyki. Krakow to miasto kulturalne kostka brukowa musi byc. Wystarczy popatrzec jak piekna jest czeska praga gdzie ulice i chodniki i alejki sa wszedzie wybrukowane. A nie jak u nas biedasfalt na plantach pod wawelem, nad wisla. Wszedzie po taniosci i wiejsko. Niby krolewskie miasto a tani krzywy popekany, paskudny asfalt na kazdym kroku. zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Królewskie miasto

Lollo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

w Bronowicach? No Pan wybaczy...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tylko parku w parku najmniej

Mariusz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Gdzie ten park? Beton i asfalt

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo