Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt. Nie ma lepszej drogi dla kapłana niż Ewangelia

Grażyna Starzak
Laureaci ubiegłorocznej edycji (pierwszy z lewej ks. Szczygieł) u kardynała Stanisława Dziwisza
Laureaci ubiegłorocznej edycji (pierwszy z lewej ks. Szczygieł) u kardynała Stanisława Dziwisza fot. Anna Kaczmarz
Jaki powinien być idealny proboszcz? Po pierwsze, powinien słuchać parafian i rozumieć parafian, którzy przychodzą do niego ze swoimi sprawami. Ale przede wszystkim, powinien być dobrym człowiekiem.

Tak twierdzi ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, który od początku kibicuje uczestnikom naszego plebiscytu. I od pierwszej edycji osobiście - wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem - gratuluje zwycięzcom w czasie uroczystej gali pod „oknem papieskim” w krakowskiej kurii. Komu w tym roku uściśnie rękę metropolita krakowski i najbardziej znany benedyktyn? To zależy od naszych Czytelników. Kandydatury przyjmujemy jeszcze tylko do wtorku 13 września.

CZYTAJ WIĘCEJ: Najlepsza Parafia Małopolski 2016

Ojciec Leon, o czym mało kto wie, też przez jakiś czas był proboszczem. Pełnił ten urząd w latach 70. ubiegłego wieku w Tyńcu. Jak wspomina ten okres? - Nie oceniam siebie zbyt wysoko jako proboszcza. Miałem wówczas wiele obowiązków diecezjalnych i często wzywano mnie do kurii na różne spotkania. Tymczasem dobry proboszcz powinien mieć zawsze czas dla ludzi. Miałem w sobie zbyt mało inicjatywy, nie byłem zbyt kreatywny, jak się dzisiaj mówi. Z perspektywy czasu nie oceniam się zbyt wysoko - odpowiada szczerze.

Ideałem proboszcza jest dla niego św. Jan Vianney, XVIII-wieczny ksiądz, który często pościł, spał na deskach i żył skromnie, jak jego francuscy parafianie. - Uważa się go za patrona proboszczów, bo jest wzorem człowieka, który osiągnął świętość. Świeccy chcą, byśmy my, kapłani, pierwsi szli do świętości. I mają rację. Najlepszą wskazówką dla proboszczów jest Ewangelia. Nic nowego nie wymyślimy. Trzeba więc być z ludźmi i dla ludzi, pomimo zmęczenia i wielu zajęć - podkreśla o. Leon. On sam nie pamięta zbyt wyraźnie swojego proboszcza z Siedlec, gdzie chodził do szkoły, bo niczym specjalnym się nie wyróżniał. - Był zwyczajnym księdzem, ale szanowanym. Fakt, że przy okazji mało skutecznym, ale w czasach komunistycznych nie było łatwo być proboszczem - kończy wątek o. Leon Knabit.

W ubiegłym roku tytuł „Proboszcza Roku Małopolski” zdobył ks. Adam Szczygieł z parafii św. Joachima w Skawinkach, w gminie Lanckorona. Jego parafianie pisali w, że cenią go m.in. za „szybkie reagowanie na potrzeby lokalnej społeczności”. Tak było np. w 2010 r., gdy po wielkiej ulewie osunęła się ziemia we wsiach gminy Lanckorona. Proboszcz od razu zaoferował swoją pomoc. Wspiera także inicjatywy kulturalne, organizuje pielgrzymki i integracyjne wyjazdy turystyczne.

Ksiądz Szczygieł w naszym plebiscycie otrzymał prawie dwa razy więcej głosów, niż liczy jego parafia! Głosowali na niego m.in. pracownicy i byli pacjenci Szpitala im. Ludwika Rydygiera, gdzie przez pięć lat pełnił funkcję kapelana. A także mieszkańcy Porąbki, Czarnego Dunajca, Chrzanowa i Skawiny, gdzie wcześniej był wikariuszem.

Pytany, czy łatwiej być proboszczem czy szpitalnym kapelanem, odpowiada: - Każde z nich niesie inne wyzwania i potrzeby. Jako kapelan częściej towarzyszyłem bliźnim w najtrudniejszych momentach życia, stykałem się z rozpaczą ich bliskich. Jednak praca w parafii także nakłada na mnie wielką odpowiedzialność, szczególnie za wychowanie religijne najmłodszych - podkreśla ks. Szczygieł.

Dzisiaj, w czasach postępującej sekularyzacji oraz rosnących wymagań parafian, też nie jest łatwo pełnić swoją posługę. Tym większe uznanie należy się tym duchownym i siostrom zakonnym, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju wspólnot chrześcijańskich. Być może, drodzy Czytelnicy, warto w tym roku zwrócić uwagę także na tych duchownych, którzy szczególnie wyróżnili się przy organizacji ŚDM?

Kandydatów we wszystkich czterech kategoriach można zgłaszać do 13 września pocztą i e-mailem. Nasz adres: „Dziennik Polski”, al. Pokoju 3, 31-548 Kraków, przy czym na kopercie należy umieścić dopisek „Proboszcz roku 2016”, „Wikariusz roku 2016”, „Siostra zakonna roku 2016” lub „Parafia roku 2016”. Adres e-mailowy: [email protected]

Zgłoszenie winno zawierać imię i nazwisko kandydata oraz nazwę i adres parafii, do której jest przypisany. W przypadku siostry zakonnej prosimy o podanie rodzaju jej posługi oraz instytucji (szkoła, dom opieki, szpital itd.), z którą jest związana. Przedstawiając kandydaturę parafii, prosimy podać jej pełną nazwę i adres. Jedna osoba może zgłosić więcej niż jednego kandydata. Lista pretendentów zostanie opublikowana 16 września br. w „Dzienniku Polskim” oraz na stronie internetowej: www.dziennikpolski24.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: Najlepsza Parafia Małopolski 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski