Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płeć

Jacek WIOSNA Stryczek
Fot. Adam Wojnar/Polskapresse
Mężczyzną i niewiastą stworzył ich Bóg - to jeden z częściej cytowanych fragmentów Biblii. Problem zaczyna się wtedy, gdy ktoś chce z tego fragmentu wyciągnąć wniosek o boskim pochodzeniu płci. Warto zwrócić uwagę, że akurat ten fragment Biblii ma charakter etiologiczny.

Autorzy biblijni żyli w świecie płci i mieli potrzebę opisać, od czego świat mężczyzn i kobiet się zaczął. Przecież nie byli przy stworzeniu świata, ale świat znali. Tworzyli więc mity o jego powstaniu. Dzisiaj wiemy dużo więcej na temat płci. Dlaczego są dwie? W procesie ewolucji moglibyśmy się rozmnażać przez podział, jak pantofelki. Albo moglibyśmy mieć trzy płci. Mamy dwie. Dlaczego? Rozmnażanie przez podział nie daje szans na dużą różnorodność genetyczną.

Jako gatunek nie mielibyśmy wielu szans na dostosowanie do zmieniających się warunków. Z kolei trzy płci wymagałyby zbyt dużego nakładu energii potrzebnej do rozmnażania. Dwie są wystarczające. Płeć jest w nas jedynie zapisem ewolucyjnym. Płeć, a co za tym idzie - seks.

To nie jest najlepszy wariant rzeczywistości, ale to jest rzeczywistość wystarczająca do tego, by gatunek przetrwał. Nie ma więc powodu, aby doszukiwać się w męskości lub kobiecości czegoś wyjątkowego. Raczej mamy zobowiązanie, aby nie być tylko wytworem ewolucji, ale stawać się ludźmi. Takie podejście daje nam wolność. Możemy uwolnić się od przeświadczenia, że istnieje jakiś ideał, do którego musimy się dostosować. Odwrotnie, zawsze będziemy mieli problemy ze sobą. To normalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski