PlusLiga siatkarzy. Znów tie-break w meczu Barkomu Każany Lwów. W Lublinie lepszy był LUK

Wojciech Szubartowski
W 12. kolejce PlusLigi siatkarze Barkomu Każany Lwów przegrali na wyjeździe z LUK-iem Lublin 2:3 (mecz odbył się w sobotę, 26.11.2022). Dla ekipy z Ukrainy, która w roli gospodarza gra w Krakowie, to już 7. tie-break w sezonie.

LUK Lublin - Barkom Każany Lwów 3:2 (25:22, 24:26, 25:19, 24:26, 15:10)

LUK: Komenda 3, Romać 15, Szerszeń 19, Nowakowski 4, Jendryk 7, Włodarczyk 23, Gregorowicz (libero), Watten (libero), Stajer.
Barkom Każany: Yenipazar 5, Tupczij 11, Szczurow 12, Kvalen 13, Firkal 21, Smoliar 7, Kanajew (libero) oraz Hołowen 2, Tewkun 10, Szewczenko 1.

Wynik tego meczu można uznać za „spodziewany”. Dla Barkomu Każany to już siódmy tie-break w sezonie (!), z tym, że tylko raz udało im się wygrać taką batalię. Niemniej drużyna beniaminka na swojego konta dopisała kolejny punkcik. Ma ich 11 i zajmuje 14. miejsce w tabeli (trzecie od końca), nad ostatnim BBTS-em Bielsko-Biała ma aż 9 „oczek” przewagi. Z kolei do 10. lokaty traci tylko 3 pkt.

Tym razem nieco gorszy występ zanotował as „Nietoperzy” Wasyl Tupczij, ale koledzy godnie go zastąpili. Goście w I secie gonili rywali, z kilku punktów zmniejszyli stratę do jednego (23:22), ale ostatecznie przegrali.

W drugiej partii rolę się odwróciły. To przyjezdni szybko wypracowali przewagę, utrzymywali ją długo (15:20), ale w końcówce były ogromne nerwy. Lublinianie obroni setbola i doprowadzili do remisu (24:24). W kolejnej akcji skutecznie zaatakował Wołodymir Tewkun (w tym sezonie mało grał), a po chwili po drugiej stronie siatki pomylił się Szymon Romać. 1:1 w setach.

Trzecia partia bez historii. Gospodarze prowadzili już 18:10 i pewnie zwyciężyli. Lwowianie jednak wiedzą, jak doprowadzić do tie-breaka. W czwartym secie długo byli w lepszej sytuacji (mieli już nawet 5 pkt przewagi), lecz końcówka znów była gorąca (22:23, 24:24). Dwa ostatnie punkty goście zdobyli po błędach Wojciecha Włodarczyka.

W tie-breaku LUK dyktował warunki: 4:1, 8:4, 11:6, 15:10.

Dla gospodarzy najwięcej punktów zdobył Wojciech Włodarczyk (23), w ekipa z Lwowa pod tym względem wyróżnił się Słowak Julius Firkal (19).