Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część I: Przestrzeń miasta i ekologia [SONDA]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Czy profesor Jacek Majchrowski dokończy czwartą kadencję?
Czy profesor Jacek Majchrowski dokończy czwartą kadencję? Fot. Andrzej Banaś
Podsumowanie. To miała być zupełnie inna niż poprzednie kadencja prof. Jacka Majchrowskiego. Bez wielkich inwestycji, ale za to skupiająca się na poprawie codziennego życia mieszkańców.

Choć po 1,5 roku najważniejszych obietnic nie udało się zrealizować, nie był to jednak całkowicie stracony czas dla Krakowa. Sprawdziliśmy, jakie obietnice z programu wyborczego prezydent do tej pory spełnił.

Nieliczne parki nie rozwiążą problemu betonowania miasta

Przestrzeń miasta. W tej kadencji Kraków miał stać się miastem zielonym, wygodnym do życia i i z uporządkowaną zabudową. Jednak w prawie każdej z 18 dzielnic mieszkańcy protestują przeciwko „betonowaniu” przestrzeni.

W Czyżynach powstaje ogromne osiedle prawie pozbawione drzew, przy rondzie Ofiar Katynia budowane jest 7-tysięczne blokowisko, natomiast przy Błoniach na terenie rekreacyjnym ma stanąć aparthotel.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co z prezydentem? Wszystko jest możliwe

- Zabetonowywanie miasta to efekt uchwalenia nowego studium zagospodarowania, które zwiększyło o 30 proc. powierzchnię pod zabudowę kosztem terenów zielonych - mówi Monika Bogdanowska z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

ZOBACZ BIEŻĄCE WYNIKI

Poprawia się natomiast zagospodarowanie terenów poza centrum. Powstaje tam kilka parków, m.in. na Ruczaju i Prądniku Czerwonym. Chwalony jest także powołany w tej kadencji Zarząd Zieleni Miejskiej, który ma ciekawe pomysły, np. zwalczania smogu samochodowego chłonącymi go krzewami. To jednak nadal za mało, by można mówić o wygodnym mieście.

">

Porażką jest także to, że nie udało się w tej kadencji przywrócić prestiżowego charakteru Starego Miasta. Kraków nadal postrzegany jest przede wszystkim jako miejsce taniego piwa i licznych klubów erotycznych, a władze miasta nie mają pomysłu, jak z tym walczyć.

Miasto wciąż w oparach smogu, ale pojawiły się „dobre zmiany”

Ekologia. Rozpoczynając swoją czwartą kadencję prezydent zapowiadał zdecydowaną i skuteczną walkę ze smogiem. W zeszłym roku zlikwidowanych zostało jednak tylko ok. 2300 palenisk węglowych.

Do wygaszenia wciąż pozostaje w Krakowie ok. 20 tysięcy nieekologicznych pieców. Co gorsza, część z nich - ponad 380 - dymi w budynkach należących do gminy. Wszystkie zniknąć muszą do 1 września 2019 roku, gdy w stolicy Małopolski zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem.

- W ostatnich miesiącach magistrat wprowadził kilka zmian, m.in. uproszczona została procedura ubiegania się o dotację do wymiany pieca. Rośnie liczba decydujących się na to mieszkańców. I za to na pewno należą się pochwały - mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Plus należy się za przygotowanie uchwały wprowadzającej darmową komunikację miejską podczas smogu. Oczywiście z zastrzeżeniem, że nie jest doskonała i traktować należy ją jako symboliczne działanie. W tym roku bezpłatne przejazdy obowiązywały tylko dwa razy.

Prezydent zapowiedział zakup kolejnych elektrycznych autobusów miejskich. Do dziś po mieście jeżdżą tylko cztery takie pojazdy. Kolejne cztery pojawią się w tym miesiącu.

Ostatni grzech: Kraków nie wyzbył się opinii miasta brudnych ulic i chodników.

W kolejnych odcinkach omówimy bezpieczeństwo, edukację, transport i kulturę.

Czekamy na Państwa głosy

Postanowiliśmy zapytać Czytelników i Internautów, jak oceniają zbliżającą się do półmetka, czwartą już kadencję Jacka Majchrowskiego. Powiedzcie nam: czy jesteście za odwołaniem prezydenta Krakowa, który rządzi 14 lat, czy chcecie, aby pozostał na stanowisku?

Jak oddać głos

Głosowanie odbywa się poprzez SMS Premium i potrwa do godz. 17, 29 czerwca 2016 r.
Aby oddać głos, należy przesłać SMS na numer 72355, wpisując w treści: „JM.1.TAK” lub „JM.1.NIE”. Jeden wysłany SMS równa się 10 głosom w plebiscycie. Uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Głosując SMS-em, otrzymają Państwo w prezencie kod do bieżącego e-wydania „Dziennika Polskiego”.

Do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. można oddać głos za pośrednictwem strony internetowej www.dziennikpolski24.pl, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Jedno kliknięcie oznacza jeden głos w plebiscycie. Z jednego urządzenia (np. komputera, smartfona) można każdego dnia kliknąć tylko raz. Aby zagłosować przez internet, należy zalogować się na indywidualne konto na stronie www.dziennikpolski24.pl. Jeśli nie macie Państwo takiego konta, trzeba będzie dokonać rejestracji na stronie.

Trzecia forma udziału w plebiscycie to oddanie głosu za pośrednictwem aplikacji internetowej Facebook, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Można to uczynić do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. Jedno kliknięcie za pośrednictwem Facebooka równa się jednemu głosowi „TAK” lub „NIE”. Dzienny limit kliknięć to jeden głos za pośrednictwem jednego konta uczestnika w aplikacji Facebook. Aby zagłosować, uczestnicy plebiscytu muszą zalogować się na facebookowe konto, powiązane z kontem w serwisie www.dziennikpolski24.pl.

Wyniki głosowania

W trakcie trwania plebiscytu będziemy podawać cząstkowe wyniki głosowania na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl. Plebiscyt rozstrzygnie się po zsumowaniu głosów oddanych za pośrednictwem SMS Premium, strony internetowej oraz aplikacji Facebook. Komisja Plebiscytowa ogłosi wyniki 1.07.2016 r. na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl.

Uwagi

W głosowaniu może wziąć udział osoba pełnoletnia.

Plebiscyt nie jest badaniem opinii publicznej. Jego wyniki odzwierciedlą wyłącznie liczbę i treść wysłanych przez głosujących odpowiedzi. Z uwagi na fakt, iż każdy może wysłać więcej niż jedną odpowiedź, wyniki nie muszą oddawać wiernie opinii krakowian w kwestii prezydentury Jacka Majchrowskiego.

ZOBACZ BIEŻĄCE WYNIKI

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski