Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część II: Bezpieczeństwo i edukacja [SONDA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Anna Kaczmarz
Postanowiliśmy zapytać Czytelników i Internautów, jak oceniają zbliżającą się do półmetka, czwartą już kadencję Jacka Majchrowskiego. Powiedzcie nam: czy jesteście za odwołaniem prezydenta Krakowa, który rządzi 14 lat, czy chcecie, aby pozostał na stanowisku?

Dwa lata po referendum na ulicach nie przybyło kamer

Bezpieczeństwo. Krakowianie w referendum w 2014 roku byli za rozwojem miejskiego monitoringu. Na razie się tego nie doczekali.

Coraz częściej sprawcy przestępstw łapani są dzięki kamerom. Krakowscy urzędnicy tłumaczą, że rozwój sieci monitoringu trzeba dobrze przygotować. Zajęło im to dwa lata. Tak długo debatował powołany przez prezydenta zespół zadaniowy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co z prezydentem? Wszystko jest możliwe

W końcu zdecydowano, że docelowo miejski system monitoringu ma się składać z około 200 kamer, w tym 89 już funkcjonujących. - Ten pomysł długo się rodził, jest opóźniony, ale to dobra koncepcja. Pytanie tylko, czy zostanie zrealizowana. Oby nie trafiła do szuflady - komentuje Dominik Jaśkowiec, radny PO, jeden z inicjatorów pytań referendalnych. Na razie, do 15 lipca tego roku, zostanie zamontowanych 19 nowych kamer.

ZOBACZ BIEŻĄCE WYNIKI

Za finansowanie policji odpowiada państwo. Miasto wspomaga ją jednak m.in. poprzez zakup sprzętu i radiowozów (w 2014 r. kupiono ich 20, w tym roku - 23). Do budżetu obywatelskiego zgłoszono natomiast projekt likwidacji straży miejskiej. Projektodawca zarzucał, że strażnicy zamiast dbać o bezpieczeństwo, zajmują się głównie mandatami dla kierowców. Strażnicy wyjaśniają, że mają najwięcej zgłoszeń drogowych. Dodają, że interweniują w sprawie bezpieczeństwa, ale mogą to robić tylko na terenach publicznych.

Brakuje pomysłu na edukację, nie ma współpracy z rodzicami

Edukacja. Ci, którzy liczyli na nowe otwarcie w polityce edukacyjnej miasta, rozczarowali się. Prezydent skupia się tylko na wprowadzaniu drobnych zmian.

Prof. Majchrowski zapowiadał, że podniesienie poziomu edukacji stanie się w tej kadencji jednym z najważniejszych dla niego wyzwań. Jednak próba wprowadzenia poważnych reform zakończyła się fiaskiem.

Władze miasta planowały restrukturyzować sieć szkolną w taki sposób, aby zlikwidować placówki, które od lat mają najniższy poziom. Nie udało się, ponieważ sprzeciwili się radni. W dalszym ciągu istnieją więc w Krakowie licea, w których maturę zdaje mniej niż połowa uczniów. - Podjęta na początku tego roku próba restrukturyzacji sieci szkolnej obnażyła po raz kolejny słabość zarządzania i brak strategicznego myślenia o rozwoju krakowskich szkół - uważa Marta Tatulińska, przewodnicząca krakowskiego Forum Rad Rodziców.

PRZECZYTAJ KOMENTARZ MARKA KĘSKRAWCA: Odwołać Majchrowskiego? I co dalej?

Prezydentowi nie udało się także wprowadzić w życie swojej obietnicy, że zaangażuje bardziej rodziców w reformowanie szkół. Temu miało służyć m.in. powołanie zespołu doradczego rodziców przy prezydencie. Tymczasem do tej pory nie konsultowano z nimi żadnych decyzji. Odbyło się tylko jedno, informacyjne spotkanie. - Jestem tym głęboko rozczarowana. Potrzebna jest dyskusja o modelu zarządzania oświatą, o celach polityki oświatowej i o kryteriach oceny szkół, o edukacji i pieniądzach. Zabiegamy o taką dyskusję od lat. Liczyliśmy na nowe otwarcie, którego się nie doczekaliśmy - mówi Marta Tatulińska.

Prezydent Krakowa wprowadził tylko drobne zmiany, które zapowiadał w swoim programie wyborczym. Zgodnie z jego obietnicami, w większości szkół jest już pięć godzin języka angielskiego w tygodniu, a dzieci z rodzin wielodzietnych mogą liczyć na 50 proc. zniżki w opłatach za przedszkola.

Powstają także kolejne przedszkola, ale to nie wynik dobrej woli władz miasta, tylko obowiązek wszystkich samorządów w Polsce: od września 2017 gminy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolach dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

W kolejnym odcinku omówimy transport i kulturę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Plusy i minusy czwartej kadencji prezydenta Krakowa. Część I: Przestrzeń miasta i ekologia [SONDA]

Jak oddać głos

Głosowanie odbywa się poprzez SMS Premium i potrwa do godz. 17, 29 czerwca 2016 r.
Aby oddać głos, należy przesłać SMS na numer 72355, wpisując w treści: „JM.1.TAK” lub „JM.1.NIE”. Jeden wysłany SMS równa się 10 głosom w plebiscycie. Uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Głosując SMS-em, otrzymają Państwo w prezencie kod do bieżącego e-wydania „Dziennika Polskiego”.

Do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. można oddać głos za pośrednictwem strony internetowej www.dziennikpolski24.pl, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Jedno kliknięcie oznacza jeden głos w plebiscycie. Z jednego urządzenia (np. komputera, smartfona) można każdego dnia kliknąć tylko raz. Aby zagłosować przez internet, należy zalogować się na indywidualne konto na stronie www.dziennikpolski24.pl. Jeśli nie macie Państwo takiego konta, trzeba będzie dokonać rejestracji na stronie.

Trzecia forma udziału w plebiscycie to oddanie głosu za pośrednictwem aplikacji internetowej Facebook, poprzez kliknięcie na przycisk „TAK” lub „NIE”. Można to uczynić do godz. 15, 17 czerwca 2016 r. Jedno kliknięcie za pośrednictwem Facebooka równa się jednemu głosowi „TAK” lub „NIE”. Dzienny limit kliknięć to jeden głos za pośrednictwem jednego konta uczestnika w aplikacji Facebook. Aby zagłosować, uczestnicy plebiscytu muszą zalogować się na facebookowe konto, powiązane z kontem w serwisie www.dziennikpolski24.pl.

Wyniki głosowania

W trakcie trwania plebiscytu będziemy podawać cząstkowe wyniki głosowania na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl. Plebiscyt rozstrzygnie się po zsumowaniu głosów oddanych za pośrednictwem SMS Premium, strony internetowej oraz aplikacji Facebook. Komisja Plebiscytowa ogłosi wyniki 1.07.2016 r. na łamach „Dziennika Polskiego” oraz na stronie internetowej www.dziennikpolski24.pl.

Uwagi

W głosowaniu może wziąć udział osoba pełnoletnia.

Plebiscyt nie jest badaniem opinii publicznej. Jego wyniki odzwierciedlą wyłącznie liczbę i treść wysłanych przez głosujących odpowiedzi. Z uwagi na fakt, iż każdy może wysłać więcej niż jedną odpowiedź, wyniki nie muszą oddawać wiernie opinii krakowian w kwestii prezydentury Jacka Majchrowskiego.

ZOBACZ BIEŻĄCE WYNIKI

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski