Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płyta z gwiazdą

AMS
Artystka zastanawia się, jaki repertuar powinna nagrać. Stanisław Gałoński namawia ją na cykl arii. Wokalistka jednak nie dała jeszcze konkretnej odpowiedzi. Być może wykona motety? Może pieśni? Decyzję podejmie podczas pobytu w Krakowie, gdzie wystąpi w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie".

Gwendolyn Bradley i Capella Cracoviensis

     (INF. WŁ.) Gwendolyn Bradley, amerykańska sopranistka, nagra płytę wraz z Capellą Cracoviensis. - W tej chwili z panią Bradley ustalamy repertuar, który znajdzie się na płycie. Do końca sierpnia zadecydujemy, które utwory zostaną nagrane. Rejestracja nagrania odbędzie się jesienią - powiedział nam Stanisław Gałoński, dyrektor Capelli Cracoviensis.
     Festiwalowa publiczność będzie miała okazję usłyszeć Gwendolyn Bradley dwa razy. Po raz pierwszy zaśpiewa 22 sierpnia "Stabat Mater" Pergolesiego. Dwa dni później wystąpi na nadzwyczajnym koncercie na rzecz Fundacji Capelli Cracoviensis. Zarówno honorarium artystki, jak i dochód z koncertu, przeznaczony będzie na budowę sali koncertowej Capelli Cracoviensis. Artystka wykona m.in. "Ave Maria" Gounoda i "Summertime" Gershwina.
     Gwendolyn Bradley, niezwykła śpiewaczka, obdarzona przepięknym głosem i niezwykłą urodą, była już w Polsce kilka razy. Ostatnio wystąpiła wraz z Capellą Cracoviensis na początku stycznia tego roku. Wykonywała wówczas m.in. najpiękniejsze arie z różnych oper. To właśnie wtedy, pracując z Capellą Cracoviensis, zainteresowała się ideą wzniesienia sali koncertowej. Zdając sobie sprawę, że budowa jest finansowana ze składek miłośników muzyki, artystka nie tylko zgodziła się, aby wykorzystać jej nagranie motetu "Exsultate jubilate" Mozarta (z 1993 r.) i dołączyć je do płyty, która znalazła się w wielkanocnym wydaniu "Dziennika", ale także obiecała, że ponownie przyjedzie do Krakowa i zaśpiewa na rzecz budowy sali koncertowej. Tę obietnicę spełni 24 sierpnia.
     Gwendolyn Bradley studia muzyczne ukończyła w North Carolina School of the Arts, Curtis Institute of Music i Academy of Vocal Arts w Filadelfii. Po debiucie w Metropolitan Opera bardzo szybko została uznana za jedną z czołowych śpiewaczek świata. Można ją było oglądać m.in. w: "Ariadnie na Naksos", "Uprowadzeniu z Seraju", "Rigoletcie", "Porgy and Bess" oraz w "Opowieściach Hoffmana". Artystka występowała także w teatrach operowych w Wiedniu, Monachium, Monte Carlo, Madrycie, pod batutą najsłynniejszych dyrygentów świata m.in.: Riccardo Muttiego, Zubina Mehty, Jamesa Levine’a, Mścisława Rostropowicza oraz Andre’a Previna.
      (AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski