Pływackie MŚ. Juraszek i Wojdak pokazali klasę

Wojciech Wojdak
Wojciech Wojdak Andrzej Szkocki
Piąte miejsce Pawła Juraszka w finale 50 m stylem dowolnym oraz awans do finału rywalizacji na 1500 m kraulem Wojciecha Wojdaka - to najważniejsze dla polskiej ekipy wydarzenia podczas sobotnich startów w pływackich mistrzostwach świata na długim basenie w Budapeszcie.

Dla Juraszka już sam awans do finału jest dużym osiągnięciem. Nie zamierzał w nim tylko statystować. Dystans pokonał w 21,47 s, co było piątym wynikiem, a do podium zabrakło tylko 0,04 s. Wygrał Amerykanin Caeleb Remel Dressel (21,15).

Swój plan na sobotę wykonał Wojdak. Zawodnik BOSiR-u Brzesko w Budapeszcie wcześniej zdobył srebro na 800 m, a na półtora kilometra też liczy na podium. W eliminacjach był 5. - 14.57,39, to jego drugi czas w karierze (rekord życiowy, z kwietnia tego roku, wynosi 1.54,07). Najszybszy był Ukrainiec Michajło Romanczuk (14.44,11), który wyprzedził brązowego medalistę na 800 m, Włocha Gregorio Paltrinierego (14.44,31), jego rodaka, mistrza na wspomnianym dystansie, Gabriele Dettiego (14.50,10). Przed Wojdakiem znalazł się jeszcze Czech jan Mcka (14.55,47). Finał odbędzie się w niedzielę w sesji wieczornej.

W półfinale 50 m stylem grzbietowym odpadł Tomasz Polewka, który był 13. (24,95).