Michał Poprawa (z lewej) oraz prezes i trener Kmity Artur Czerwiec
Michał Poprawa (z lewej) oraz prezes i trener Kmity Artur Czerwiec UKP Kmita/Weronika Ślęczkowska
Już po raz czternasty w Zabierzowie odbyły się pływackie zawody o Puchar Rycerza Kmity. To jedna z największych w Polsce imprez w tej dyscyplinie.

Tym razem na miejscowym basenie (25 metrów) rywalizowało w kilku kategoriach wiekowych około 380 pływaków, z ponad 40 klubów. Gwiazdą był Michał Poprawa, mający na swym koncie występy w reprezentacji Polski. W swej koronnej konkurencji 200 m stylem motylkowym w 2012 roku został w Antwerpii wicemistrzem Europy juniorów, awansował także do finału MŚ seniorów na krótkim basenie w Stambule, gdzie zajął 8. miejsce.

W Zabierzowie zawodnik AZS AWF Katowice wygrał w czterech konkurencjach, w tym w Memoriale Rycerza Kmity, czyli na 200 m motylkowym (kategorii 14 lat i starsi). Co więcej, poprawił o 0,4 s własny rekord memoriału - 1,57,55. Wśród kobiet zwyciężyła Julia Zaborowicz (Górnik Sosnowiec) - 2.19,72.

W grupie 12-13 latków podobny charakter miała rywalizacja na 100 m motylkowym. Zwyciężyli - Alicja Miłek (Solne Miasto Wieliczka), która wyróżniała się też 6 triumfami w indywidualnych startach (najwięcej w całej stawce), oraz Tomasz Litwa (Salwator Kraków). Swoje memoriałowe zmagania mieli tym razem również 10-11-latkowie - na 50 m delfinem wygrali: Radosław Czarny (Salwator Kraków) i Wiktoria Gracjasz (Jasień Sucha Beskidzka), a także 8-9-latkowie: Marek Król (Limanowa-Swim) i Alicja Matysik (Nika Sport Team Kraków).

W ekipie głównego organizatora imprezy, UKP Kmita Zabierzów, cieszono się z dwóch srebrnych medali w kategorii 10-11 lat, zdobyli je Tymoteusz Dawiec w kategorii 10-11 lat na 50 m motylkowym i sztafeta 4x25 m dowolnym. Trzecie miejsca w swych konkurencjach zajęli: Maria Bartuś (na 200 m i 400 m dowolnym 14-latek), Jakub Wawro (50 m motylkowym 12-latków) i Karolina Czerwiec (200 m grzbietowym 12-latek).