Jerzy Zaborski
Michał Daszkiewicz zdobył sześć medali w letnich mistrzostwach Polski juniorów 16-letnich na długim basenie, w Lublinie. Trzy złote medale zdobył indywidualnie; na 200, 400 i 1500 metrów stylem dowolnych. Na pierwszych dwóch dystansach ustanowił rekordy Polski. Pozostałe trzy medale zdobył w wyścigach sztafetowych; na 4x200 i 4x100 stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym. Fot. Jerzy Zaborski
Z dziewięcioma medalami (6 złotymi i 3 srebrnymi) wróciła Unia Oświęcim z letnich mistrzostw Polski juniorów 16-letnich na długim basenie, rozegranych w Lublinie. Multimedalistą w ekipie Andrzeja Brani został Michał Daszkiewicz, indywidualnie trzykrotnie sięgając po mistrzostwo Polski, a pozostałe „krążki” zdobył w sztafetach.

Dla Michała Daszkiewicza mistrzostwa Polski były bardzo udane. Pierwsze medale zostały okraszone rekordami Polski. Tak było na 200 metrów stylem dowolnym (1.51,69) oraz na 400 metrów tym samym stylem (3.56,29). - Na mistrzostwa Polski jedzie się po dobre wyniki, ale to, czy uda się ustanowić rekordy Polski, uzależnione jest od kilku innych czynników. Najważniejsze, że wszystkie zagrały i możemy się cieszyć z sukcesu wychowanka naszego klubu – podkreśla trener Brania, który jednak zaznacza, że w przypadku Daszkiewicza mistrzostwa kraju w Lublinie nie oznaczały zakończenia sezonu. - Z kadrą Polski będzie w Baku na młodzieżowej olimpiadzie, a już w poniedziałek, 22 lipca 2019, zaliczy tam start na 400 metrów stylem dowolnym. Właśnie pod kątem tego występu, będącym dla niego ukoronowaniem sezonu, był przygotowywany przez cały cykl na długim basenie.

Trzecie mistrzostwo Polski w Lublinie Michał Daszkiewicz zdobył na 1500 metrów stylem dowolnym (16.02,70). Wyprzedził Konrada Zielińskiego z Trójki Łódź (16.05,75). - Mam świadomość, że w tym wyścigu Michał miał jeszcze rezerwę, ale specjalnie nie forsował tempa, stawiając jedynie na złoty medal – tłumaczy Andrzej Brania. - Szanował się mając w perspektywie igrzyska w Baku. Po powrocie z mistrzostw kraju ma tylko kilka dni odpoczynku przed wylotem do stolicy Azerbejdżanu.

Pytany o prognozy dla wychowanka Unii na młodzieżowe igrzyska, szkoleniowiec odpowiada. - W pływaniu zawsze stawiamy sobie za cel awans do wyścigu finałowego, a w nim wszystko może się zdarzyć. Wiem, że w Michale jest moc i niech będzie z nim – dodaje z uśmiechem Andrzej Brania.

Dwa złote medale dla Unii w Lublinie zdobyła Zuzanna Famulok, na 200 metrów stylem zmiennym (2.22,63) i 400 metrów tym samym stylem (5.02,77). - Zuzia jest z nami od marca, ale zawsze pojawienie się nowego zawodnika mobilizująco wpływa na całą grupę – uważa szkoleniowiec oświęcimian.

Arkadiusz Czech cieszył się z brązowego medalu na 200 metrów stylem motylkowym (2.06,23).

Kilku pozostałych zawodników także spisało się bardzo dobrze, pływając na życiowych wynikach, zaliczając występy w finałach „A”. Jan Więzik był piąty na 400 m stylem dowolnym (4.05,38), a Roch Sieprawski był siódmy w tym samym wyścigu (4.09,49). Poza tym, Więzik był szósty na 1500 m stylem dowolnym (16.32,21).

Dobrze radził sobie „żabkarz” Erwin Szydłowski, który na 200 metrów był piąty (2.26,35), a na 50 m był ósmy (31.05). Z kolei Kacper Brączek był dziesiąty na 100 metrów stylem grzbietowym (1.06,06). Z pozostałych wyścigach, na 50 i 200 m grzbietem, wystąpił w finałach „B”.

Oświęcimianie dobrze zaprezentowali się jako drużyna. Zdobyli złoty medal w sztafecie 4x200 metrów stylem dowolnym w składzie: Jan Więzik, Roch Sieprawski, Dawid Danikiewicz, Michał Daszkiewicz (7.51,38). Z kolei na 4x100 m stylem dowolnym zdobyli brązowy medal: Jan Więzik, Mateusz Miodoński, Arkadiusz Czech, Michał Daszkiewicz – 3.37,40. Wygrał G-8 Bielany Warszawa (3.34,73), a drugi był Śląsk Wrocław (3.36,41).

Brązowy medal oświęcimianie zdobyli także w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym: Kacper Brączek, Erwin Szydłowski, Arkadiusz Czech, Michał Daszkiewicz – 4.01,09. Wygrał Śląsk Wrocław (3.55,86), a drugi był G-8 Bielany Warszawa (3.57,05).

W punktacji klubowej mistrzostw Polski w Lublinie oświęcimska Unia zajęła 4. lokatę. Wygrała Polonia Warszawa, przed G-8 Bielany Warszawa i Śląskiem Wrocław.