Pływanie. Oświęcimska „Ósemka” na podium mistrzostw szkół sportowych w Raciborzu

Jerzy Zaborski
Srebrna sztafeta chłopców 14- i 15-letnich (u góry) podczas dekoracji. Poniżej każdy osobno. Od lewej: Mateusz Mamcarz (także najlepszy zawodnik w gronie 14- i 15 latków), Dominik Juda, Maksym Majewski, Michał Piela. Fot. Jerzy Zaborski/SMS Oświęcim
W Raciborzu odbyły się mistrzostwa szkół sportowych w pływaniu. Reprezentanci oświęcimskiej Szkoły Podstawowej nr 8 stanęli na najniższym podium (kategoria 14- i 15-latków). Wygrała SP 263 Warszawa, a za nią znalazła się SP 44 MS Bydgoszcz. W przedziale 10-13 latków oświęcimska placówka znalazła się tuż poza podium.

W klasyfikacji medalowej w kategorii 10-13 lat oświęcimska „Ósemka” znalazła się na drugiej pozycji, sięgając po sześć „krążków” (3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy). Z kolei grupa 14- i 15-latków znalazła się na najniższym stopniu podium, zdobywając 12 medali (4 złote, 3 srebrne i 5 brązowych).

Głównym atutem oświęcimian – jak zwykle – okazał się kolektyw. Jednak trudno nie wspomnieć także i kilku indywidualnych osiągnięciach.

Najlepszym zawodnikiem zawodów wśród 14 i 15-latków okazał się oświęcimianin Mateusz Mamcarz. Najlepszy rezultat osiągnął na 200 metrów stylem dowolnym (1.55, 18). Wygrał także na 100 metrów tym samym stylem oraz 100 metrów stylem motylkowym. Z kolei brązowy medal wywalczył na 50 m stylem dowolnym.

Z chłopców dobrze pokazał się Michał Piela. Był drugi na 200 metrów stylem klasycznym oraz trzeci na 200 metrów stylem grzbietowym.

Srebrny medal wywalczyła sztafeta chłopców 4x100 metrów stylem dowolnym (Michał Piela, Maksym Majewski, Dominik Juda i Mateusz Mamcarz).

Z dziewcząt niespodziankę sprawiła Renata Wilczek, zwyciężając na 100 m stylem klasycznym, na 200 metrów tym samym stylem sięgnęła po „srebro”.

Jej młodsza koleżanka, Alicja Lubińska, była druga na 200 metrów stylem klasycznym i trzecia na 100 metrów tym samym stylem.

W gronie medalistów znalazła się również Wiktoria Bociek. Zdobyła brązowy medal na 200 metrów stylem dowolnym. - To był wyścig otwarcia mistrzostw, więc pozytywnie zmotywowała pozostałych naszych zawodników do walki – zwraca uwagę Alicja Woźnicka, trenerka oświęcimskich pływaków.

Trzeba podkreślić wspaniałą postawę Aleksandry Judy, uczennicy siódmej klasy, która – walcząc w kategorii 10-13 lat – aż czterokrotnie stanęła na podium. Wygrała wyścigi na 100 i 200 metrów „żabką” oraz na 100 m stylem motylkowym. Z kolei na 200 metrów stylem zmiennym zdobyła srebro.