Pływanie. Unia Oświęcim najlepsza w czwartej edycji Grand Prix Małopolski. Zawodnicy małymi krokami, ciągle do przodu

Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim okazała się najlepsza w IV edycji Grand Prix Małopolski w pływaniu na długim basenie. Na zdjęciu zadowolone zawodniczki Unii Oświęcim, od lewej: Maja Kapcińska, Zuzanna Nowak, Julia Blachura i Oliwia Rygiel. Fot. Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim wygrała czwartą edycję pływackiego Grand Prix Małopolski na długim basenie, którego była gospodarzem.

Oświęcimianie zdobyli 78 medali (20 złotych, 31 srebrnych i 27 brązowych). Wyprzedzili Śląsk Wrocław, którego łupem padło 38 medali (18 złotych, 12 srebrnych i 8 brązowych). Trzeci w stawce drużynowej był SMS Galicja Kraków, sięgając po 35 medali (15 złotych, 6 srebrnych i 14 brązowych).

Unia wygrała także klasyfikację drużynową, zdobywając 1905 punktów. Za nią uplasował się SMS Galicja Kraków (912 pkt), a na najniższym stopniu podium znalazł się Śląsk Wrocław (684 pkt).

Z małopolskich ekip na dalszych pozycjach znalazły się: Siemacha Kraków (6. miejsce – 130 pkt); Omega Olkusz (10. miejsce – 101 pkt); STP Nowy Sącz (12. miejsce – 89 pkt); SMS Oświęcim (14. miejsce – 66 pkt); SMS Kraków (17. miejsce – 62 pkt); Fala Niepołomice (19. miejsce – 53 pkt); Korona Kraków (20. miejsce – 52 pkt); Pływak Bochnia (21. miejsce – 47 pkt).

Tradycyjnie w Grand Prix Małopolski prowadzono ranking na najlepszych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych. W open kobiet zwyciężyła Daria Nita (Korona Kraków). Pierwsza z oświęcimianek, Zuzanna Nowak, była na 6. pozycji. Trzy „oczka” niżej uplasowała się jej klubowa koleżanka, Wiktoria Skrawecka.

Wśród dziewcząt 15- i 16-letnich triumfowała Emilia Hellak ze Śląska Wrocław. Wyprzedziła klubową koleżankę Nadię Kertyńską i Zuzannę Famulok z Pawłowic Śląskich. Pierwsza z oświęcimianek, Marta Klimek, zakończyła rywalizację tuż poza podium. Kolejna z oświęcimianek, Aleksandra Fuks, była szósta, a pierwszą „dziesiątkę” zamknęła Martyna Szkurat.

W kategorii 14-letnich dziewcząt wygrała Natalia Mleczek z Jedności 32 Przyszowice. Pierwsza z oświęcimianek, Julia Jakubik, była piąta. Za nią uplasowały się jej koleżanki: Anna Mayerberg i Adrianna Balon.

Wśród mężczyzn (open) wygrał Wojciech Dutkowiak ze Śląska Wrocław. Wyprzedził Marcina Szarpaka (AZS AWF Katowice) i Kacpra Dominiaka (Śląsk Wrocław). Pierwszy z oświęcimian, Przemysław Suchański, uplasował się tuż poza podium. Z kolei ex-aequo na 6. pozycji uplasowali się inni oświęcimianie – Daniel Major i Kamil Sieradzki.

Wśród 15- i 16-letnich chłopców zwyciężył oświęcimianin Jan Więzik. Na najniższym stopniu podium uplasował się jego klubowy kolega Arkadiusz Czech. Z kolei poza „pudłem” trzy kolejne miejsca zajęli inni oświęcimianie: Roch Sieprawski, Mateusz Miodoński, Dawid Danikiewicz.

- To moje pierwsze zwycięstwo w imprezie tej rangi, bo zawsze był przede mną Michał Daszkiewicz – zwraca uwagę Jan Więzik. - Głównym celem są oczywiście letnie mistrzostwa Polski, ale każdy dobry wynik uzyskany w kontrolnych startach, podczas wciąż jeszcze ciężkiego treningu, motywuje do dalszej pracy.

Oświęcimianin miał się czym pochwalić po Grand Prix Małopolski. - Na 800 metrów stylem dowolnym poprawiłem życiówkę aż o 12 sekund – podkreśla Jan Więzik. - Z kolei na 100 metrów tym samym stylem podciągnąłem się o dwie i pół sekundy.

Wśród 14-letnich chłopców wygrał Filip Mordarski (STP Nowy Sącz). Wyprzedził Macieja Tetlaka (SMS Galicja Kraków) i Jana Pawłowskiego z Unii Oświęcim. Pierwszą „dziesiątkę” zamknął inny oświęcimian – Szymon Mordarski.