Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pływanie. W mistrzostwach Małopolski w Oświęcimiu świętowano 20-lecie Unii. Było też trochę... Ameryki.

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Daria Nita z Korony Kraków i Kamil Buczkowski z AZS AGH Kraków zostali najlepszymi zawodnikami w kategorii open mistrzostw Małopolski, rozegranych w Oświęcimiu. Zawody były okazją do uczczenia jubileuszu 20-lecia oświęcimskiego klubu. Z tej okazji wprowadzono trochę nowinek regulaminowych.

Wśród mężczyzn,w open, na drugim miejscu znalazł się Przemysław Suchański (Unia Oświęcim), a za nim był Kamil Sieradzki (Unia). U kobiet druga była Zuzanna Nowak (Unia), a trzecia była Amelia Marek (Delfin Tarnów).

Na sprinterskich dystansach stylu dowolnego i klasycznego, ścigano się według amerykańskich zasad „skin race”. Zwykle po eliminacjach najlepsza ósemka walczy w ścisłym finale. Tym razem, po wyścigu najlepszej ósemki, na placu boju pozostawała czwórka, która - po chwili odpoczynku - ruszyła do boju po raz drugi. Dopiero po tym starciu została najlepsza dwójka, która po krótkim oddechu walczyła o ostateczny prymat. Zatem, najlepszy duet, musiał w ciągu kilku minut, stoczyć trzy wyścigi.

Na 50 metrów stylem dowolnym kobiet wygrała Dominika Kossakowska z AZS AWF Katowice (26.20), wyprzedzając klubową koleżankę Natalię Lewandowską (26.41). Z kolei wśród mężczyzn w tej morderczej walce, w tym samym stylu, najlepszy był oświęcimianin Kamil Sieradzki (23.87). Wyprzedził Kamila Goleńca z AZS AWF Katowice (24.50).

W stylu klasycznym kobiet wygrała Natalia Lewandowska z AZS AWF Katowice (32.78), wyprzedzając klubową koleżankę Martę Szopę (33.91). Z kolei w męskiej rywalizacji zwyciężył Mateusz Dubas z AZS AWF Katowice (28.59), a wyprzedził klubowego kolegę Kamila Romanowskiego (29.98).

Szczególny charakter miał wyścig na 200 metrów stylem motylkowym, rozgrywany z okazji 20-lecia UKP Unia Oświęcim. Tutaj po eliminacjach finałowa ósemka walczyła według starych zasad. Wśród kobiet wygrała Dominika Kossakowska z AZS AWF Katowice (2.14,01), wyprzedzając oświęcimianki Zuzannę Nowak (2.17,67) i Natalię Drażyk (2.25,31).

Wśród mężczyzn konkurencją zdeklasował Michał Poprawa z AZS AWF Katowice (1.53,79), absolwent oświęcimskiej SMS. - Minimum na najbliższe mistrzostwa Europy w Glasgow mam już wypełnione, więc nie musiałem jechać na Grand Prix Polski do Poznania, gdzie walczyli ci, którzy starali się o przepustkę do Szkocji – zwrócił uwagę popularny „Popek”. - Wynik osiągnięty w Oświęcimiu jest tylko o 4 setne sekundy gorszy od minimum na mistrzostwa Europy, a i tak jest lepszy od tych, jakie uzyskali zawodnicy walczący w Poznaniu o promocję do Glasgow.

Dla pozostałych zawodników oświęcimska impreza była próbą generalną przez ligą SMS, która od 29-30 listopada 2019 roku odbędzie się w Oświęcimiu, czyli tydzień po mistrzostwach Małopolski. Z kolei po lidze SMS zawodników czekają mistrzostwami kraju dla wszystkich roczników, które rozpoczną się w grudniu.

Najlepszą zawodniczką w kategorii 15- i 16-latków została Zuzanna Famulok (Unia Oświęcim). Wyprzedziła klubową koleżankę Nadię Lalę i Paulę Gawron z Galicji Kraków. Z kolei w najmłodszej grupie (14 lat) zwyciężyła Amelia Marek (Delfin Tarnów). Wyprzedziła Justynę Poznańską (UKS SP 8 Chrzanów) i Julię Dadej (BOSiR Brzesko).

W grupie 15- i 16-latków zwyciężył oświęcimian Michał Piela. Wyprzedził klubowego kolegę Arkadiusza Czecha i Kacpra Stanka z Galicji Kraków. W grupie 14-latków wygrał Nataniel Ślęczka (Nika Sport Team Kraków). Wyprzedził Patryka Gibułę (BOSiR Brzesko) i Karola Wojtachę z Korony Kraków.

Wybrano najlepszych zawodników w poszczególnych stylach. W dowolnym zwyciężyła Daria Nita (Korona Kraków), wyprzedzając Dominikę Kossakowską (AZS Katowice) i Luigię Sirignano (AZS UMCS Lublin).

W grupie 14 do 16 lat wygrała Maja Malarz (Victoria Kozy) przed Julią Dadej (BOSiR Brzesko) i Wiktorią Miernik (Unia Oświęcim).

W stylu dowolnym mężczyzn (open) wygrał Wiktor Grzegorczyk (MOS Ełk), wyprzedzając Marcina Szarpaka (AZS Katowice) i Przemysława Czaję (Alfa Bukowno).

Z kolei w grupie 14 od 16 lat zwyciężył Kacper Stanek (Galicja Kraków), wyprzedzając Arkadiusza Czecha (Unia Oświęcim) i Mateusza Mamcarza (Unia Oświęcim).

Wśród grzbiecistek (open) wygrała Daria Nita (Korona Kraków) przed Dominiką Kosińską (AZS AWF Katowice) i Agnieszką Tomasiak (Unia Oświęcim).

W grupie 14 do 16 lat wygrała Justyna Poznańska (UKS SP 8 Chrzanów). Za nią znalazły się zawodniczki Galicji Kraków Paula Gawron i Oliwia Biernat.

W grupie grzbiecistów (open) zwyciężył oświęcimian Remigiusz Bartosiewicz. Wyprzedził Wojciecha Maciąga (Wisła Kraków) i Marcina Szarpaka (AZS Katowice). W kategorii od 14 do 16 lat wygrał oświęcimianin Jakub Walter. Wyprzedził Nataniela Ślęczkę i Aleksandra Kusia (Galicja Kraków).

W grupie „żabkarek” (open)
wygrała Natalia Lewandowska (AZS Katowice), wyprzedzając Martę Szopę (AZS Katowice) i Julię Pawłowską (Unia Oświęcim). W grupie od 14 do 16 lat wygrała Amelia Marek (Delfin Tarnów) przed Renatą Wilczek (Unia Oświęcim) i Martynę Mędrysę (Glosator Kraków).

U „żabkarzy” (open) zwyciężył Remigiusz Bartosiewicz (Unia). Wyprzedził Wojciecha Maciąga (Wisła Kraków) i Marcina Szarpaka (AZS Katowice). W grupie od 14 do 16 lat wygrał Jakub Walter (Unia) przed Natanielem Ślęczką i Aleksandrem Kusiem (Galicja).

W stylu motylkowym (open) wygrała Zuzanna Nowak (Unia) przed Natalią Lewandowską (AZS Katowice) i Natalią Drażyk (Unia). W grupie od 14 do 16 lat zwyciężyła Oliwia Biernat (Galicja Kraków), wyprzedzając Julię Sobuń (Unia) i Martę Marczak (AZS Katowice).

Wśród mężczyzn, w tym samym stylu (open) wygrał oświęcimian Kamil Sieradzki przed Oskarem Cieślą (AZS Katowice) i Davidem Szczygłem (Unia). W kategorii od 14 do 16 lat najlepszy był Michał Daszkiewicz (Unia). Wyprzedził klubowego kolegę Mateusza Mamcarza i Patryka Gibułę (BOSiR Brzesko).

W stylu zmiennym najlepszą zawodniczką (open) została Zuzanna Nowak (Unia). Wyprzedziła Natalię Lewandowską (AZS Katowice) i Julię Pawłowską (Unia). Z kolei w grupie od 14 do 16 lat wygrała Alicja Lubińska. Za nią znalazły się inne oświęcimianki Nadia Lala i Marta Klimek.

W grupie mężczyzn w tym samym stylu (open) wygrał Maksymilian Cerlich (AZS Katowice). Za nim był Oskar Blachura (Unia) i Adam Kuczak (AZS Katowice). Z kolei w grupie od 14 do 16 lat zwyciężył Michał Piela (Unia Oświęcim). Za nim Andrzej Radziszewski (Wisła Kraków) i Alex Kowolik (Unia Oświęcim).

Pływanie. Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Oświęcimiu. Zobaczcie fotoreportaż.

Pływanie. W Oświęcimiu Otwarte Mistrzostwa Małopolski

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pływanie. W mistrzostwach Małopolski w Oświęcimiu świętowano 20-lecie Unii. Było też trochę... Ameryki. - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski