Jerzy Zaborski
Może właśnie spośród tej młodzieży wyrosną następcy Pawła Korzeniowskiego? W Oświęcimiu, dla młodych adeptów pływania, wielkim zaszczytem było odbieranie medali z rąk byłego mistrza świata. Fot. Jerzy Zaborski
560 zawodników wystartowało w oświęcimskich zawodach pływackich na krótkim basenie „Bijemy rekordy”, którym patronował Paweł Korzeniowski, wychowanek miejscowej Unii, multimedalista mistrzostw świata i Europy. W tym roku zawody miały międzynarodową obsadę. Poza Czechami i Słowakami wystartowali egzotyczni goście ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Podczas oficjalnego otwarcia zawodów przypomniano pamiętny wyścig z Montrealu, z 2005 roku, po którym Paweł Korzeniowski został mistrzem świata na 200 m stylem motylkowym. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut życzył uczestnikom nie tylko ustanowienia nowych rekordów, ale także pokonania własnych słabości. W imprezie startowali także niepełnosprawni, którym Paweł Korzeniowski wręczył nagrody za ostatnie występy w mistrzostwach Polski. Swoją obecnością zawody zaszczycili wicewojewoda Zbigniew Starzec i wicestarosta oświęcimski Paweł Kobielusz.

W ostatnim wyścigu zawodów nowy rekord życiowy na 400 m stylem dowolnym ustanowił oświęcimianin Michał Daszkiewicz (3.53,09). Przed rokiem pokusił się o rekord Polski. - Tym razem wyników na skalę kraju nie było, bo związek pływacki mistrzostwa Polski na krótkim basenie przesunął z wiosny na grudzień – tłumaczy Andrzej Brania, dyrektor zawodów. - Zawodnicy są tydzień po mistrzostwach, więc ciśnienie z nich zeszło, ale wyniki były na dobrym poziomie.

Skoro Paweł Korzeniowski był patronem imprezy, fundując nagrody specjalne, to szczególnie potraktowany został jego koronny dystans, czyli 200 metrów stylem motylkowym. Tylko w nim przeprowadzono eliminacje.

W finałach kobiet wygrała Julia Zaborowicz z Górnika Sosnowiec. Za nią uplasowała się Zuzanna Nowak z Unii Oświęcim, a trzecia była Natalia Mleczek z Jedności 32 Przyszowice. Tuż za podium znalazła się druga oświęcimianka – Martyna Szkurat.

W finał męski został zdominowany przez oświęcimian, którzy zajęli pierwsze cztery miejsca. Wygrał Kamil Sieradzki (2.03,39). Za nim uplasowali się: Arkadiusz Czech (2.05,02), David Szczygieł (2.05,17) i Igor Swojnóg (2.13,46).

Z kolei o nagrodę specjalną prezesa Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Kazimierza Woźnickiego walczono na 200 m stylem zmiennym w klasyfikacji open.

Wśród kobiet wygrała Zuzanna Famulok (Aquatica Pawłowice – 2.21,00), druga była Julia Zaborowicz (2.21,10), a trzecią lokatę zajęła Justyna Poznańska (UKS SP 8 Chrzanów – 2.25,85). Tuż za podium była Zuzanna Nowak z Unii Oświęcim (2.26,17).

Z kolei wśród mężczyzn wygrał Paweł Frączek (MKP Gdańsk – 2.08,06), drugi był oświęcimian David Szczygieł (2.08,21), a trzeci Dorian Bachlaj (Ondraszek Bielsko-Biała – 2.08,27). Kolejne trzy miejsca zajęli oświęcimianie: Kamil Sieradzki (2.08,46), Bruno Gałuszka (2.11,46) i Oskar Blachura (2.12,60).

Najlepszymi zawodnikami imprezy (suma punktów za dwa starty) zostali oświęcimianie Marta Klimek i Michał Daszkiewicz.

Klasyfikację medalową wygrała Unia Oświęcim, zdobywając 54 „krążki” (16 złotych, 23 srebrne, 15 brązowych). Druga była Jedynka Łódź – 32 medale (11 złotych, 11 srebrnych i 10 brązowych), a trzecie miejsca przypadło w udziale Alfie Bukowno – 15 medali (11 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe).

Wśród kobiet (15 lat i starsi) wygrała Marta Klimek (Unia Oświęcim) przed Julią Zaborowicz (Górnik Sosnowiec) i Oksaną Horową (SMS Galicja Kraków).

Wśród 14-latek triumfowała Wiktoria Bociek z Górnika Sosnowiec. Za nią uplasowały się: Wiktoria Miernik z Unii Oświęcim i Renata Wilczek z Płetwala Zakopane.

Wśród 13-latek zwyciężyła Justyna Poznańska z UKS SP 8 Chrzanów przed Natalią Mleczek (Jedność 32 Przyszowice) i Mają Marcinkowską z Jedynki Łódź.

Wśród 12-latek bezkonkurencyjna okazała się Alicja Miłek (Solne Miasto Wieliczka), wyprzedzając Martę Rakowską (Vega Dobrodzień) i Helenę Jarosz (Omega Olkusz).

Wśród 11-latek zwyciężyła Flavia Kamzol z Fali Niepołomice, wyprzedzając Mayę Bułę (Salwator Kraków) i Sarę Janitę (Vega Dobrodzień).

Wśród 10-latek najlepsza okazała się Wiktoria Gracjasz (Jasień Sucha Beskidzka), wyprzedzając Justynę Litwę (Salwator Kraków) i Maję Górecką (Ondraszek Bielsko-Biała).

Z kolei wśród mężczyzn (15 la i starsi) wygrał Michał Daszkiewicz (Unia Oświęcim) przed Dorianem Bachlajem (Ondraszek Bielsko-Biała) i Przemysławem Czają (Alfa Bukowno).

W kategorii 14-latków wygrał Mateusz Mamcarz (Płetwal Zakopane). Za nim uplasował się Maksym Majewski (Unia Oświęcim), a miejsce na najniższym stopniu podium przypadło w udziale Aleksandrowi Kusiowi (Alfa Bukowno).

Wśród 13-latków wygrał Kacper Płoszka z Jedynki Łódź, wyprzedzając klubowego kolegę Szymona Stanisławskiego oraz Filipa Mordarskiego z STP Nowy Sącz.

W grupie 12-latków zwyciężył Jakub Jan Krischke (KPS Ostrava), a za nim uplasowali się Mikołaj Popiel (Meduza Pajęczno) i Tomasz Litwa (Salwator Kraków).

Wśród 11-latków najlepszy był Grzegorz Czogała (Sikret Gliwice), wyprzedzając Pawła Proszkowskiego (Park Wodny Tarnowskie Góry) i Dominika Wdowiaka z Jedynki Łazy.

W gronie 10-latków wygrał Patryk Joachimowicz (Olimpijczyk 23 Lublin). Drugie miejsce wywalczył Marcel Włodarczyk (Huragan Sosnowiec), a miejsce na najniższym stopniu podium przypadło w udziale Mateuszowi Pinczakowi (Dragon Będzin).

Paweł Korzeniowski był także fundatorem nagród dla pięciu zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych.

DZIEJE SIĘ W SPORCIE - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Materiał oryginalny: Pływanie. W Oświęcimiu bili rekordy pod okiem mistrza, Pawła Korzeniowskiego [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska