Pływanie. Wrócili z medalami i przepustką do kadry

Artur Bogacki
Maciej Hołub stanął na podium
Maciej Hołub stanął na podium fot. Andrzej Wiśniewski
Siedem medali - 4 srebrne i 3 brązowe - wywalczyli pływacy AZS AGH Kraków w mistrzostwach Polski w Lublinie (na 50-metrowym basenie). Mateusz Wysoczyński uzyskał przepustkę na Uniwersjadę w Tajpej i mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Wysoczyński, który kilka lat temu był już w reprezentacji Polski (m.in. startował na poprzednich MŚ, dwa lata temu w Kazaniu), w ubiegłym roku nie pojechał na igrzyska do Rio de Janeiro. Teraz znów ma szansę pokazać się w najważniejszej imprezie sezonu.

Podczas czempionatu w Lublinie wprawdzie nie zdobył indywidualnie medalu, ale uzyskał na tyle dobre wyniki, by wywalczyć miejsce w kadrze. W finale 200 m stylem dowolnym był 5. (1.49,56) i może się przygotowywać do kraulowej sztafety 4x200 m na MŚ na Węgrzech (23-30 lipca). Z kolei na 100 m dowolnym zajął 11. lokatę (49,92), a czas był poniżej minimum na Uniwersjadę (20-27 sierpnia). Ostateczny skład reprezentacji zatwierdzi PZP.

Z akademickiej ekipy spod Wawelu indywidualnie dwa medale wywalczył Maciej Hołub. W stylu klasycznym dwukrotnie zdobył srebro - na 50 m (27,87 s) i 100 m (1.01,63), a w obu przypadkach przegrał z Pawłem Stolarskim z Warty Poznań (na krótszym dystansie o 0,13 s). Na podium stanęła także Paulina Uryga, która była 3. na 100 m „żabką” (w finale uzyskała taki sam czas, 1.10,19, jak Aleksandra Iwanowska z Juvenii Wrocław). Blisko „pudła” byli także: Anna Kawecka (4. na 50 m kraulem, 0,08 s od medalu, a także 6. na 100 m) i Krystian Bałabuch (5. na 200 m zmiennym).

Pozostałe 4 krążki AZS AGH to zasługa sztafet. Dwa tytuły wicemistrzowskie wywalczyły kobiety - na 4x100 m i 4x200 m stylem dowolnym, płynąc w takim samym składzie: Kawecka, Anna Kozłowska, Luigia Sirignano i Kamila Kunka. Dwie pierwsze były też w ekipie, wraz z Martyną Żarłok i Urygą, która na 4x100 m zmiennym zdobyła brąz. Dorobek uzupełnić należy o kolejny brązowy medal męskiej sztafety 4x100 m zmiennym (Hołub, Wysoczyński, Bałabuch i Mateusz Ungeheuer).

Źródło: Press Focus/x-news