MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po 40. nie ma ludzi zupełnie zdrowych, są tylko niezdiagnozowani. Wystaw sobie e-skierowanie na Profilaktykę 40 Plus!

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
W Małopolsce z programu Profilaktyka 40 Plus skorzystało dotąd ponad 322 tysiące osób
W Małopolsce z programu Profilaktyka 40 Plus skorzystało dotąd ponad 322 tysiące osób 123rf
Profilaktyka 40 Plus to pakiet bezpłatnych badań dla każdego, kto skończył 40 lat. Badania można zrobić do końca czerwca, jednak Ministerstwo Zdrowia planuje przedłużenie tego programu.

Nie daj się zaskoczyć "cichemu zabójcy"

- Wiele osób w młodym i średnim wieku zakłada, że schorzenia układu sercowo-naczyniowego ich jeszcze nie dotyczą. W efekcie nie kontrolują np. poziomu cholesterolu, nie wiedzą, jakie mają ciśnienie tętnicze. Tymczasem nadciśnienie tętnicze nie przez przypadek jest nazywane „cichym zabójcą” - długo może nie dawać żadnych objawów, a nieleczone prowadzić do zawału serca, udaru czy niewydolności serca. Po 40. roku życia nie ma całkowicie zdrowych osób, są tylko niezdiagnozowani. Zachęcam więc wszystkich, by nie bagatelizowali regularnych badań i jeśli mają taką możliwość, skorzystali z programu Profilaktyka 40 Plus - mówiła w momencie uruchomienia programu prof. dr hab. med. Jadwiga Nessler, kierownik Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

W Małopolsce tylko z powodu nadciśnienia tętniczego leczy się około 400 tys. pacjentów. Pod opiekę lekarzy trafia coraz więcej pacjentów z miażdżycą czy cukrzycą typu drugiego, za rozwój której odpowiada przede wszystkim nadmiar cukru i przetworzonych produktów w diecie.

Ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych rośnie z wiekiem, a jedyną szansą na ich wykrycie na wczesnym etapie, w momencie gdy nie dają jeszcze niepokojących objawów, są regularne badania profilaktyczne. Możliwość kompleksowego przeglądu organizmu daje Profilaktyka 40 Plus.

Pakiet badań dla kobiet i mężczyzn

W Małopolsce z programu skorzystało dotąd ponad 322 tysiące osób. Chętniej badają się kobiety - 60 procent osób, które sprawdziły swój stan zdrowia, to panie.

W skład Profilaktyki 40 Plus wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA, czyli antygenu gruczołu krokowego i krwi utajonej w kale. To zestaw pomocny we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy.

Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce biorącej udział w programie. Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.

Profilaktyka 40 Plus - jak wystawić sobie skierowanie?

Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Na podsta- wie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba.

Ankietę można wypełnić też w aplikacji mojeIKP. Jest opublikowana w zakładce Profilaktyka. Na badania można umówić się również bezpośrednio w jednej z 323 placówek, które realizują program w Małopolsce. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

W całym kraju dotychczas badania w ramach Profilaktyki 40 Plus wykonało ponad 4 mln osób. Najchętniej korzystają z niego 40-44-latkowie. W całym kraju jest też prawie 250 osób w wieku 99+, które zgłosiły się na badania!

Trwają prace nad przedłużeniem programu do końca 2024 roku. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski