Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po co potrzebne są nam standardy energetyczne?

Sławomir Bobbe
Prawo. W 2017 roku wejdą w życie nowe Warunki Techniczne. Będą one dotyczyć tylko budynków, na które pozwolenie wydano po 1 stycznia 2017 r.

Zmiany w przepisach mają wymusić budowanie w sposób coraz bardziej energooszczędny. Niestety budowa energooszczędnych domów to większy wydatek, niż tradycyjnych. A o ile - to zależy od użytych materiałów i rozwiązań.

Zgodnie jednak z nową filozofią budowania, energooszczędne domy mają dawać korzyści właścicielom i użytkownikom przez cały okres eksploatacji. Oszczędności te mają zwrócić inwestorom początkowe wyższe nakłady na budowę domu, który docelowo - po roku 2021 - ma być już domem pasywnym, z zapotrzebowaniem energetycznym poniżej 15 kWh/(mkw. rok).

- Co do kosztów inwestycji, to budowa domu będzie droższa przez zastosowanie lepszych materiałów na ściany, okna itd., ale wzrosną głównie koszty związane z __instalacjami - uważa Marcin Danielak, audytor energetyczny. - Najbardziej bezobsługowa jest pompa ciepła, ale wymaga sporych inwestycji na początek, a jej eksploatacja nie jest tańsza niż ogrzewanie za __pomocą np. ekogroszku.

Fachowcy zwracają jednak uwagę na to, że znacznie większe oszczędności (i korzyści dla właścicieli) przyniosłyby inwestycje termomodernizacyjne w istniejące budynki, a nie śrubowanie norm dla nowych.

- Prawo, dotyczące szeroko rozumianej energooszczędności budynków traktowane jest w Polsce po macoszemu - uważa audytor. - Robimy, w zakresie ustawodawstwa, co UE każe i dalej o tym zapominamy, tworząc fikcję. - Wszystkie wspomniane przepisy dotyczą budynków nowych, które mają mieć coraz lepsze parametry. Od 2017 roku energia potencjalna ma być nie wyższa niż 95 kWh/(mkw. rok). Obecnie budowane budynki mają ten wskaźnik na poziomie 120 kWh/(mkw. rok). A ile zużywają stare domy? Nawet 500 kWh/(mkw. rok)!

Żeby uświadomić sobie, w jakich domach mieszkają Polacy, przytoczę za mojapolis.pl konkretne dane. 80 procent Polaków mieszka w budownictwie powojennym: 23 proc. w domach zbudowanych w pierwszym 25-leciu PRL, 35 proc. w domach z epoki Gierka i z lata 80-tych, a 19 proc.w domach powstałych po 1989 roku. Czyli domy wybudowane po 1989 roku stanowią zaledwie jedną piątą ogółu budynków!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski