Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po co warto sięgnąć?

red.
Fot. Archiwum Polskapresse
Proza Polska. Masłowska karmi słowem. Jedni ją uwielbiają, inni odrzucają jej postmodernistyczną narrację. Jedno jest pewne: ta autorka potrafi zaskoczyć. Niedawno wcieliła się w rolę artystki kryjącej się pod pseudonimem Mister D.

Teraz w ręce czytelnika trafia jej zbiór "felietonów partykularnych". "Więcej niż możesz zjeść" to zbiór tekstów, jakie Masłowska napisała dla "Zwierciadła" w latach 2011-2013. Z pozoru kulinarne teksty, stały się polem do szerszych rozważań autorki "Pawia królowej".

"Wszyscy wiedzą, że piszę książki, że nagrywam płyty, a mało kto domyśla się, że w wolnym czasie również trochę jem. O tym nieujawnianym dotąd fakcie pisałam do "Zwierciadła" felietony; przez 2 lata prowadziłam tam rodzaj rubryki spożywczej, w którym z właściwą sobie swadą opisywałam jedzone jedzenie". Książkę zilustrował Maciej Sieńczyk. Czy czytelnik nasyci się tekstami ? Premiera 9 kwietnia. (JAG)

"Więcej niż możesz zjeść. Felietony Partykularne". Dorota Masłowska, Wydawnictwo Noir sur Blanc.

Biografia. Alina. Kobieta. Artystka.
Nie lubiła mówić o sobie. Za to jej sztuka pulsowała od emocji. Alina Szapocznikow to artystka, którą bez cienia wątpliwości można nazywać wybitną postacią. Za przyjaciół miała Wojciecha Fangora, Marcela Duchampa, Rolanda Topora, Niki de Saint-Phalle. Charakter i nerwowość czasów pchały ją wiecznie przed siebie.

Książka to próba rekonstrukcji jej nomadycznego życia. Poznajemy jej dziecięce, przed-wojenne lata w Łodzi, dowiadujemy się o życiu w Warszawie realnego socjalizmu i odwilży, rewolucyjnym Paryżu czy artystowskim Nowym Jorku lat siedemdziesiątych. Fakty i mity z życia wielkiej artystki zebrał Marek Beylin, autor takich książek, jak "Przygody Polaków z demokracją" oraz "Spokojnie, to tylko rewolucja". "To książka o życiu i sztuce pełnych erotyzmu, a także o rolach, w jakie wpisuje się kobiety artystki" - mówi autor. (JAG)

"Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow". Marek Beylin. Wydawnictwo Karakter.

Powieść. Pulitzerowska elegia Rotha.
Kolekcjonerskiego wydania w języku polskim doczekał się tekst autora "Kompleksu Portnoya". Powieść "Amerykańska sielanka" została uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Wydana u progu XXI wieku stała się "elegią na cześć wszystkich obietnic naszego stulecia: obietnic dobrobytu, porządku społecznego i błogosławieństwa domowego zacisza". Bohater książki Szwed Levov to uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z piękną miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. W 1968 roku jego amerykański sen rozstrzaskuje się na kawałki, gdy ukochana nastoletnia córka Marry okazuje się zdolna nie do miłości, ale do brutalnej przemocy. Dziewczyna sięga po broń, pogrążając rodziców w rozpaczy. (JAG)

"Amerykańska sielanka" Philip Roth. Tłumaczenie: Jolanta Kozak, Wydawnictwo Literackie.

Historia. Wojenny bestseller.
Międzynarodowy przebój rynku wydawniczego, "Stalingrad" Beevora, został opublikowany w 26 krajach i doczekał się wielu prestiżowych nagród literackich, jak Samuel Johnson Prize. Jest to trzymająca w napięciu opowieść o jednej z największych bitew II wojny światowej. Autor pozwala spojrzeć na dramatyczne wydarzenia z wielu perspektyw: przeżywających rozterki dowódców, doświadczających potwornej tragedii mieszkańców miasta, jak i skazanych na zagładę niemieckich żołnierzy. Głos Beevor oddaje im na sprawiedliwych zasadach. Jak jednak utrzymać czytelnika w napięciu, odmalowując manewry milionowych armii przeprowadzane na ciągnącym się setki kilometrów stepie, jak i klaustrofobiczne obrazy walki wręcz w ruinach miasta? Jak Beevor podołał zadaniu, przekonamy się w kwietniu. (JAG)

"Stalingrad" Antony Beevor. Tłumaczenie: Mirosław Bielewicz, Wydawnictwo ZNAK

Magazyn Magnes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski