Po karnych i pogromie

FIL
W sobotnim finale piłkarskiego turnieju o Puchar Narodów Afryki, rozgrywanego w Tunezji, zagra zespół gospodarzy i Maroko. W półfinałach Tunezja wygrała rzutami karnymi z Nigerią 5-3, a Maroko rozgromiło Mali 4-0.

Tunezja i Maroko w finale PNA

Tunezja - Nigeria 1-1 (1-1, 0-0), karne 5-3. Bramki w meczu: Badra 82 karny - Okocha 67 karny. Sędziował Bonaventure Coffi Codja (Benin). Widzów 57 000.
   Gospodarze turnieju już raz trzeci w historii wywalczyli awans do finału mistrzostw Afryki. W sobotę staną przed szansą zdobycia swego pierwszego tytułu mistrza Czarnego Kontynentu.
   Mecz z Nigerią, która w ćwierćfinale okazała się lepsza od obrońcy tytułu Kamerunu, stał na dobrym poziomie, zwłaszcza na początku i w drugiej połowie. Do przerwy obie drużyny stworzyły mało sytuacji podbramkowych. Ciekawiej było po zmianie stron. Prowadzenie uzyskali Nigeryjczycy, gdy sędzia podyktował karnego za faul na Kanu. "11" na gola zamienił Okocha, choć za pierwszym razem sędzia nie uznał bramki, nakazując strzelcowi powtórkę karnego (za niedozwolone zatrzymanie się w trakcie biegnięcia do piłki)
   Gospodarze po stracie bramki rzucili się do ataku. Gdy na polu karnym został sfaulowany tunezyjski napastnik Jaziri, arbiter po raz drugi wskazał na "wapno". Karnego wykorzystał Badra. W 87 min mogło być 2-1 dla Nigerii, ale po strzale Utaki piłkę świetnie wybił na róg Boumnijel.
   Ponieważ dogrywka nie przyniosła zmiany rezultatu, doszło do serii rzutów karnych. W drugiej kolejce strzał Odemwingiego obronił tunezyjski golkiper. Przy stanie 4-3 dla gospodarzy do piłki podszedł najmłodszy w ekipie Hagui, którego celny strzał przesądził o awansie organizatorów mistrzostw.
   Mali - Maroko 0-4 (0-1). Bramki: Mokhtari 15 i 58, Hadji 80, Baha (90). Sędziował Aboubacar Sharaf (Wybrzeże Kości Słoniowej). Widzów ok. 15 tys.
   Bohaterem spotkania był Mokhtari, który zdobył dwie bramki - pierwszą z wolnego, drugą strzałem z daleka. Po jego pierwszym trafieniu Marokańczycy kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. W drugiej połowie strzelili trzy kolejne bramki, w tym dwie w końcówce meczu. W sobotnim finale Maroko stanie przed szansą zdobycia drugiego tytułu mistrzów Afryki. Poprzednio pokosiło się o mistrzostwo kontynentu w 1976 roku.
   Oto program gier o medale: mecz o 3. miejsce: piątek, 13 lutego, Monastyr, Mali - Nigeria, godz. 14.00 mecz o 1. miejsce: sobota, 14 lutego, Rades, Tunezja - Maroko, 15.00. (FIL)