Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Po kontroli RIO

GM
Inspektorzy z Regionalnej Izby Obrachunkowej zakończyli kontrolę w Urzędzie Miejskim w Wadowicach. Stwierdzili sporo nieprawidłowości. Burmistrz Ewa Filipiak otrzymała już wystąpienie pokontrolne, które zawiera opis 11 tzw. wniosków pokontrolnych.

Burmistrz Ewa Filipiak dostała już obszerne wystąpienie pokontrolne z RIO. Fot. Mirosław Gawęda

WADOWICE. Inspektorzy sporządzili 11 wniosków pokontrolnych z opisem nieprawidłowości

Kontrolą objęta została dokumentacja księgowa gminy za okres od 2009 roku do połowy bieżącego roku. Stwierdzono liczne nieprawidłowości i naruszenia przepisów.

To m.in. kilka przypadków nierzetelnego sporządzenia sprawozdań budżetowych z wykonania dochodów podatkowych i z wykonania planu dochodów budżetowych. Innym razem urzędnicy - mimo obowiązku - nie podali do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do oddania w najem oraz w dzierżawę.

Kontrolerzy RIO stwierdzili także kilka przypadków wydania przez urzędników zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, pomimo nieuiszczenia w terminie opłaty za zezwolenie, co też stanowi naruszenie prawa. Przedsiębiorcy wnieśli opłaty dopiero kilka dni później.

RIO zarzuciła także burmistrz Wadowic, że podpisała umowę na bankową obsługę gminy na okres 5 lat, chociaż nie posiadała upoważnienia rady miejskiej.

Poza tym burmistrz wytknięto, że przez rok zaniżała skarbnik gminy Bożenie Flasz przysługujący jej dodatek specjalny.

Ponadto RIO stwierdziła kilka przypadków niezgodnego z umowami rozliczania dotacji z kasy gminy na realizację zadań w dziedzinie kultury fizycznej.

Po kontroli RIO w wadowickim magistracie RIO sporządziło 11 wniosków pokontrolnych z zaleceniami. Dużo? W sumie i tak niewiele. Dla porównania, w przypadku kontrolowanego w tym samym czasie Urzędu Gminy Zembrzyce (powiat suski) inspektorzy sporządzili 24 wnioski pokontrolne.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski