Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Po kontroli w budownictwie

GM
Wydział budownictwa w wadowickim starostwie powiatowym działa sprawnie - tak przynajmniej wynika z kontroli i analizy przeprowadzonej przez władze powiatu.

Starosta nie stwierdził nadmiernego "doktoryzowania się" urzędników nad dokumentacją spraw. Fot. Mirosław Gawęda

WADOWICE. Wydział budownictwa, zdaniem władz, pracuje sprawnie. Ciągle bez decyzji w sprawie nadajnika w Barwałdzie.

Od kilku lat wydział budownictwa nie ma zbyt dobrego wizerunku. Inwestorzy i projektanci skarżą się, że urzędnicy tego wydziału są bardzo drobiazgowi, mnożą biurokrację, co powoduje wydłużenie czasu oczekiwania na pozwolenia na budowę.

Nowe władze powiatu ze starostą Jackiem Jończykiem na czele chcą zmienić ten wizerunek. Zdaniem starosty, sytuacja w ostatnim czasie poprawiła się.

- Przeprowadziliśmy z panią wicestarostą Martą Królik analizę spraw, jakimi zajmuje się wydział i nie stwierdziliśmy nadmiernego "doktoryzowania się" urzędników nad dokumentacją poszczególnych spraw - mówi starosta.

Jego zdaniem, wydział wydawał decyzje w terminie, a ewentualne żądania uzupełnienie dokumentacji to najczęściej wina projektantów i firm, które w imieniu inwestorów występują o pozwolenia na budowę np. domu.

- Stwierdziliśmy pewne niepokojące zjawisko. Okazało się, że w wielu przypadkach projektanci nawet nie raczyli informować swoich klientów, że nie dopełnili jakiejś formalności, nie złożyli wszystkich wymaganych prawem dokumentów i przez to procedura wydłuża się - mówił Jacek Jończyk.

Dlatego starosta zdecydował, że od tej pory dodatkowa kopia całej korespondencji pomiędzy projektantem a starostwem, będzie wysyłana także do inwestora. Tak aby osoba zlecająca inwestycję była świadoma, na jakim etapie aktualnie jego sprawa znajduje się i co robi projektant.

Przy okazji starosta poinformował, że na razie wydział budownictwa nie podjął jeszcze decyzji w sprawie budowy nadajnika sieci Play w Barwałdzie Średnim. O tej sprawie było ostatnio głośno. Mieszkańcy nie zgadzają się na zaproponowaną przez inwestora lokalizację.

W negocjacje z inwestorem włączyły się władze powiatu i władze Kalwarii. Stąd też pojawiły się zarzuty, że władze usiłują wywierać nacisk na inwestora, aby zmienił lokalizację przekaźnika - tak jak chcą mieszkańcy.

- Nadal toczy się postępowanie administracyjne. W razie spełnienia przez inwestora wszystkich wymogów formalnych, starostwo nie może odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę - mówił starosta wadowicki.

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski