Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po lekcjach z emocji dzieci lepiej sobie radzą na testach i w życiu

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Dzieci, które panują nad stresem, nie wpadają w uzależnienia
Dzieci, które panują nad stresem, nie wpadają w uzależnienia Fot. Andrzej Banaś
Edukacja. Łukasz Słoniowski, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta chce wprowadzić do krakowskich szkół zajęcia z edukacji emocjonalnej.

Na zajęciach dzieci uczyłyby się umiejętności radzenia sobie z emocjami, kreatywności, funkcjonowania w zmieniającym się świecie. - Tempo przemian współczesnego świata uniemożliwia trafne przewidywanie, jaka wiedza i umiejętności będą potrzebne dzieciom kiedy dorosną, ale tzw. miękkie kompetencje zawsze są potrzebne w pracy - uzasadnia Łukasz Słoniowski.

Takie zajęcia już są organizowane w Krakowie, ale nie w szkołach. W tym miesiącu Fundacja Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej rozpoczęła warsztaty pt. „Abecadło emocji” przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz cykl warsztatów dla rodziców. Dzieci będą miały możliwość nauczyć się konstruktywnych sposobów radzenia sobie z emocjami oraz kontroli zachowania w sytuacjach, którym towarzyszą silne emocje.

Rodzice podczas warsztatów przedyskutują typowe reakcje w sytuacjach codziennego życia, które wiążą się z emocjami.

W wielu krajach, między innymi w Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Australii czy USA takie lekcje emocji wpisane są w szkolny plan zajęć. Badania wykazały, że dzięki temu wyraźnie spada liczba agresywnych zachowań, poprawia się samokontrola, a także wyniki w testach szkolnych. Dzieci, które potrafią efektywniej zapanować nad stresem, są w stanie lepiej wypaść we wszelkich sprawdzianach, a później lepiej radzą sobie w życiu. Nie wpadają w uzależnienia i nie wchodzą w konflikty z prawem.

Na najbliższym posiedzeniu Komisji Edukacji radni będą dyskutować nad pomysłem wprowadzenia lekcji z edukacji emocjonalnej w krakowskich szkołach. - Na początek mogą pojawić się w kilku szkołach, jako zajęcia nieobowiązkowe - proponuje radny Słoniowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski