Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PO ma najwięcej, ale bez większości

BK
Wybory do rady miasta wygrała Platforma Obywatelska, która zdobyła 8 mandatów, ale do większości zabrakło jej 3. Na drugim miejscu ex aequo są Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej po 4 mandaty. W 21-osobowej radzie trzech rajców będzie reprezentować Samorządny Oświęcim, a po jednym ugrupowania "Nasze Miasto Oświęcim" i "Oświęcimianie Oświęcimianom".

OŚWIĘCIM. Ponad połowę nowej rady miasta stanowią radni, dla których będzie to kolejna kadencja

O sukcesie może mówić PO, która w porównaniu z poprzednią kadencją poprawiła swój stan posiadania o 100 proc. Najwięcej straciło Prawo i Sprawiedliwość, którego klub liczył 7 radnych, chociaż w końcówce kadencji było ich tylko dwóch, czyli Waldemar Łoziński i Maciej Starzyński. Obaj znaleźli się także w składzie nowej rady, a poza nimi PiS będą reprezentować: Jacek Potaczek i Stanisław Biernat.

Stan posiadania utrzymała lewica, a w tym przypadku trzy czwarte radnych stanowią osoby, które były w niej w poprzedniej kadencji. Są to: Janina Barcik, Kazimierz Łakomy i Wojciech Grubka. Poza tym do klubu radnych lewicy dołączy Zbigniew Wrona.

W PO starzy nowi radni to: Elżbieta Kos, Grażyna Kopeć i Andrzej Jakubowski, a ich kolegami w klubie będą: Piotr Hertig, Sylwia Żak, Henryk Grzybek, Adam Góralczyk i Jacek Stoch. Także w klubie Samorządnego Oświęcimia są dwie radne, które były w poprzedniej kadencji, czyli Małgorzata Margol i Danuta Fyderek, a dołączył do nich Marian Grubka. Samorządny Oświęcim, ugrupowanie dotychczasowego prezydenta Janusza Marszałka w ten sposób ma o jeden mandat więcej.

Ugrupowanie "Nasze Miasto Oświęcim" reprezentować będzie Piotr Kućka, przewodniczący rady w poprzedniej kadencji, który kandydował także w wyborach na prezydenta miasta. Mandat z KWW Oświęcimianie Oświęcimianom wywalczył Jacek Grosser, ale czy ostatecznie będzie on radnym wyjaśni się po drugiej turze wyborów prezydenckich, w której zmierzy się z kandydatem PO Januszem Chwierutem. Jeśli wygra, to jego miejsce zajmie następny z przedstawicieli jego komitetu w tym samym okręgu. Niezależnie od tego, kto wyjdzie górą z tego pojedynku, nie będzie miał w radzie poparcia większości. Będzie musiał zabiegać o względy pozostałych ugrupowań.

W składzie rady zabraknie przedstawicieli Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, który miał w poprzedniej kadencji 4 mandaty. Nawiązujący do niego Blok Samorządowy+ nie zdołał przeforsować żadnego ze swoich kandydatów.

Najlepszy wynik indywidualnie uzyskała Grażyna Kopeć (PO) - 428 głosów, na drugim miejscu znalazł się Piotr Hertig (PO) - 344, a na trzecim Piotr Kućka (Nasze Miasto Oświęcim).

Ogólnie na kandydatów PO oddano w Oświęcimiu 4.151 głosów, a na dalszych miejscach znalazły się: SLD - 2.758, PiS - 2.669, na "Nasze Miasto Oświęcim" - 1.792, "Samorządny Oświęcim" - 1.783, "Oświęcimianie Oświęcimianom" - 1.450 i Blok Samorządowy+ - 743.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski