Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po maturze czas na... szukanie pracy

Maciej Pietrzyk
Rynek pracy. Młodzi Polacy coraz częściej wybierają pracę zamiast studiów. Systematycznie rośnie też liczba osób, które już na początku nauki na uczelni rozpoczynają aktywność zawodową.

Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że na uczelniach wyższych studiuje obecnie niespełna 1,47 mln Polaków. Tymczasem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego spadek liczby osób starających się o wyższe wykształcenie poniżej 1,5 mln prognozowało dopiero na rok akademicki 2016/2017.

Mniejsza liczba chętnych do studiowania wynika nie tylko z niżu demograficznego. W ostatnich dwóch latach bowiem liczba 19-latków zmniejszyła się o ok. 9 proc., natomiast kandydatów na studia o prawie 16 proc.

To efekt tego, że od kilku lat mówi się o uczelniach „produkujących” bezrobotnych absolwentów, o malejącej wartości dyplomu czy o magistrach wyjeżdżających za granicę. A skoro tak jest, to coraz więcej młodych ludzi po maturze od razu decyduje się na __szukanie pracy – uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Systematycznie rośnie też liczba osób, które rozpoczynając studia, równolegle szukają pracy. –_ Doświadczenie zawodowe jest kluczem do poprawienia swojej sytuacji na rynku pracy, nawet, jeżeli nie jest bezpośrednio związane z pracą, o którą się staramy _– mówi Andrzej Sadowski.

Wskazuje, że na przykład praca w call center umożliwia wypracowanie takich umiejętności pracy zespołowej, obsługi klienta, komunikatywności, pracy pod presją czasu czy odpowiedniego podejścia do klientów.

Osoby z doświadczeniem z – wydawałoby się – dość prostych prac, są zdecydowanie bardziej doceniane przez pracodawców niż osoby, które przez pięć lat studiów nie robiły właściwie __nic – podkreśla ekspert Centrum im. Adama Smitha. Fakt, że studenci coraz częściej chcą łączyć studia z pracą potwierdzają pracownicy działających przy krakowskich uczelniach Akademickich Biur Karier.

Alina Jurczak-Bojm z Biura Promocji i Karier Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przyznaje, że na organizowanych przez uczelnie szkoleniach zawodowych regularnie pojawiają się tłumy. Rośnie też zainteresowanie poradami doradców zawodowych. – Studenci między innymi szukają pomocy w przygotowaniu odpowiedniego CV i listu motywacyjnego oraz pytają jak przygotować się do __rozmowy kwalifikacyjnej – tłumaczy Alina Jurczak-Bojm.

Biura Karier zajmują się też pośrednictwem pracy. Jakie oferty czekają na studentów i absolwentów krakowskich uczelni? Na większości z nich dominują ogłoszenia z firm informatycznych i centr usług biznesowych, które poszukują przede wszystkim osób znających języki obce.

Dr hab. Władysław Witalisz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznaje, że firmy same zgłaszają się po studentów. – Coraz częściej pytają o osoby __znające język niemiecki, francuski czy języki skandynawskie – mówi prodziekan Witalisz.

Co ciekawe, wśród ofert pracy, które pojawiają się w Akademickich Biurach Karier, nie brakuje mało przystających do kierunków oferowanych przez uczelnie. Przykładowo na Uniwersytecie Pedagogicznym pojawiają się propozycje zatrudnienia sprzątaczek w Niemczech czy mechaników samochodowych w Szwecji.

Alina Jurczak-Bojm tłumaczy to tym, że liczba ofert spływająca do Biura Promocji i Karier jest tak duża, że nie wszystkie można odpowiednio zweryfikować. Tłumaczy też, że oferty dla sprzątaczek i mechaników to dla studentów okazja do dorobienia w trakcie przerwy wakacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski