Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po mediacji w Miechowie zostanie ulica Służba Polsce

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wszystko wskazuje na to, że miechowska ulica „Służba Polsce”, która została przemianowana zarządzeniem zastępczym wojewody na „Wąską”, wróci do poprzedniej nazwy

Na przedświątecznej sesji miechowscy radni podjęli uchwałę, zawierająca uzasadnienie dla nazwy „Służba Polsce”, rozumianej jako praca dla ojczyzny. Odwołują się w nim do walki o niepodległość, odbudowy kraju po czasach wojen i zaborów itp. - Patriota to człowiek kultywujący pamięć o przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Służba Polsce jako nieustanna troska o losy ojczyzny - Polski, działanie w jej interesie i dla jej dobra jest postawą godną upamiętniania. Jej wyrazem jest uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy, dbanie o poprawność języka ojczystego, troska o dobro środowiska, a także szacunek dla narodowej tradycji - głosi fragment uchwały.

Podjęcie uchwały jest wynikiem mediacji pomiędzy samorządem Miechowa a wojewodą małopolskim, który 13 czerwca 2018 roku rozporządzeniem zastępczym, zmienił nazwę ulicy na Wąską. W jego opinii nazwa Służba Polsce nawiązywała do działającej od 1948 roku Powszechnej Organizacji Służba Polsce, która fatalnie zapisała się w czasach stalinizmu w Polsce. Utrzymanie nazwy zostało zatem uznane za naruszenie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Przemianowanie ulicy na Wąską nie spodobało się jej mieszkańcom. Podczas przeprowadzonych konsultacji większość opowiedziała się za dotychczasową nazwą. W efekcie burmistrz Dariusz Marczewski złożył skargę do Sądu Administracyjnego, domagając się uchylenia decyzji wojewody. Następnie doszło do wspomnianej mediacji. - W efekcie mediacji Rada Miejska podjęła uchwałę z uzasadnieniem nazwy, odnoszącym się do wartości patriotycznych, którego projekt został przygotowany i uzgodniony w IPN. Po podjęciu uchwały przez RM, zgodnie z deklaracją przedstawicieli WM, uchylone zostanie Zarządzenie Zastępcze Wojewoda. Tym sposobem wrócimy do nazwy funkcjonującej od lat i de facto nie kojarzącej się mieszkańcom z komunizmem - informuje burmistrz Marczewski.

Przypomnijmy, że już w 2017 roku w Miechowie zmieniono nazwy ulic Andrzeja Taborowicza na Spacerową, Mariana Buczka na Wspólną oraz osiedla XXX-lecia PRL na Parkowe.

FLESZ - Katastrofa klimatyczna coraz bliżej. Polska ugotuje się w skwarze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski