Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po nutkach w nowy rok

Redakcja
Słownik powstał pod kierunkiem Grażyny Dąbrowskiej, wydany przez Polskie Towarzystwo Etnochoreologiczne w Warszawie, zawiera ponad 500 opracowań tańców ludowych z terenu całej Polski. Każdy taniec ma swój opis, zapis nutowy i wiele szczegółowych danych dotyczących jego historii. Dodatkowo publikacja zawiera mapy obrazujące zasięg obecności tego tańca w kulturze regionalnej. W słowniku swoje miejsce mają tańce lachowskie sądeckie, do których opracowania i prezentacji w książce przyczyniła się wieloletni choreograf i kierownik zespołu Lachy, Michalina Wojtas, także lachów szczyrzyckich oraz lachów limanowskich.

LIMANOWA. Ludwik Mordarski współautorem wielkiego leksykonu "Taniec w polskiej tradycji"

Założyciel zespołu regionalnego Limanowianie i kapelmistrz orkiestry Echo Podhala Ludwik Mordarski opracował naukowo trzynaście tańców lachów limanowskich do wielkiego słownika "Taniec w polskiej tradycji". Publikacja właśnie ukazał się na rynku wydawniczym.

- Dla ludzi mało zorientowanych taka publikacja może się wydawać czymś bardzo specjalistycznym i jako wydarzenie marginalnym - mówi Ludwik Mordarski. - Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że książka doktor Dąbrowskiej ukazuje się 150 lat po wydaniu pierwszych tomów fundamentalnego dzieła Oskara Kolberga rejestrującego ulotną kulturę ludową. Leksykon jest kontynuacją pracy Oskara Kolberga. Wszyscy, którzy jesteśmy współautorami tej pracy mamy ogromną satysfakcję. Dla Limanowszczyzny jest szczególną wartością. Kiedy zbierałem przez kilkanaście lat materiały do własnej publikacji "Muzyka Ziemi Limanowskiej" zorientowałem się, że od początku zainteresowań badawczych folklorem, a więc mniej więcej od dwustu lat, teren obecnego powiatu limanowskiego był systematycznie pomijany. Naukowcy z UJ jeździli przede wszystkim na Podhale. Wykonywałem praktycznie robotę od zera. Tak więc obecna książka w części poświęconej tańcom limanowksim wypełnia także istotną lukę kulturową. Dowodzi, że tu kultura ludowa kwitła i była bardzo bogata.
Ludwik Mordarski wie o tym jak mało kto. Pochodzi z wielopokoleniowej rodziny, uzdolnionej artystycznie, przede wszystkim muzycznie. Po ojcu przejął orkiestrę Echo Podhala. Prowadzi ją, aż trudno uwierzyć, 42 lata. 37 lat kieruje założonym przez siebie zespołem regionalnym Limanowianie. Wraz z synem Leszkiem wydał w ubiegłym roku wspomnianą już książkę o muzyce i muzykach ludowych ziemi limanowskiej. To efekt kilkunastoletniej, benedyktyńskiej wręcz pracy, chodzenia po domach, spisywania nut, wspomnień, rejestrowania na taśmie unikalnych dziś wykonań skrzypków prymistów, z których wielu nie doczekało książki. Dwanaście lat mija od innej ważnej publikacji Ludwika Mordarskiego, dotyczącej instrumentów pasterskich.
W recenzjach oceniających jego pracę podkreśla się niezwykłą staranność w zapisach nutowych, obrazującą różne wykonania i warianty tych samych utworów, bądź, jak w ostatnim przypadku, wykonań tanecznych.
- Materiały dla doktor Dąbrowskiej, łącznie z zapisem wideo, przekazałem ze dwa lata temu przez panią Michalinę Wojtas, za przyczyną której jest bardzo duży wkład sądecki w ten leksykon - podkreśla Ludwik Mordarski. Nie kryje zadowolenia, bo dobrze mu się zaczął rok. Na estradzie też go pełno, bo dał ze swoją orkiestrą znakomity koncert w dniu 1 stycznia w sali Limanowskiego Domu Kultury. Pomału szykuje się do sezonu wyjazdów zagranicznych, których każdego roku kilka się uzbiera.
Limanowska nuta po świecie coraz bardziej znana.
Wojciech Chmura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski