Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po pierwsze - chcieć, po drugie - umieć

Redakcja
Poza osobami niepełnosprawnymi, głównymi bohaterami VI Spotkania Integracyjnego, byli ich opiekunowie i terapeuci. W dużej mierze są to absolwenci Medycznego Studium Zawodowego działającego przy Małopolskim Ośrodku Dokształcania Zawodowego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach. Absolwenci szkoły stanowią łakomy kąsek nie tylko dla pracodawców z powiatu, ale i z całej Europy.

   - To, że większość szpitali z braku funduszy nie zatrudnia wykwalifikowanych dietetyków, nie oznacza przecież, że taka sytuacja jest normalna! A jeśli nie, będzie musiała ulec zmianie - mówi Ewa Wróblewska, kierownik kształcenia praktycznego Małopolskiego Ośrodka Dokształcania Zawodowego w ZSP.
   Absolwenci szkół średnich mogą wybierać spośród czterech proponowanych przez szkołę kierunków: terapia zajęciowa, dietetyka, opiekun środowiskowy i asystent osoby niepełnosprawnej. Nauka na dwóch pierwszych trwa 2 lata, natomiast na pozostałych rok. - Planujemy w tym roku tak ułożyć harmonogram zajęć, by nie kolidowały one ze sobą i pozwoliły naszym słuchaczom podejmować równolegle dwa kierunki - mówi Ewa Wróblewska. - Poza tym, chcąc wyjść naprzeciw i ułatwić studiowanie osobom pracującym, chcemy, by zajęcia w rocznych szkołach odbywały się tylko w godzinach popołudniowych.
   Proponowane profile są jedynymi tego rodzaju w całym powiecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się zarówno działające już od 15 lat studium terapii zajęciowej, jak i powołane zaledwie w ubiegłym roku studium dietetyki. Słuchaczy przygotowuje się do świadczenia szeroko pojętych działań rehabilitacyjnych, pomocy - medycznej, psychologicznej i społecznej oraz zawodowej. Pomóc im w tym mają praktyki w domach pomocy społecznej, na szpitalnych oddziałach geriatrii i gerontologii. - Po ukończeniu pierwszego roku nauczania nasi słuchacze wyjeżdżają na turnus rehabilitacyjno-rekreacyjny do Niepołomic, gdzie pod opiekę każdego z nich trafia jedna osoba niepełnosprawna - mówi Ewa Wróblewska.
   Oprócz przedmiotów zawodowych, szkoła oferuje naukę języka obcego, a także języka migowego. Swym słuchaczom proponuje też zakwaterowanie w internacie (płatnym 30 zł miesięcznie). Nauka w szkole jest bezpłatna.
   Informacje o naborze, który potrwa do 27 sierpnia, można uzyskać pod numerem tel. 272-40-24.
KAR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski