Po pierwsze: obwodnica

Redakcja
Udostępnij:
Władze Nowego Sącza skierują dziesięć wniosków o dofinansowanie ważnych przedsięwzięć w ramach "Programu operacyjnego rozwoju regionalnego województwa małopolskiego na lata 2004-2006". Maja one szanse na znaczące dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Z 4,5 mld euro na Małopolskę przypadło na tego rodzaju projekty - 168 mln euro. Wśród sądeckich propozycji na pierwszy plan wybija się budowa południowej obwodnicy miasta i mostu na Popradzie.

NOWY SĄCZ. Dziesięć wniosków do planu rozwoju regionalnego

   Członek Zarządu Miasta Andrzej Muzyk i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Czesław Żytkowicz wyliczyli wczoraj, że budowa południowej obwodnicy miasta kosztować będzie ok. 120 mln zł. Ta trasa ma połączyć szosę "krynicką" od skrzyżowania ul. Piłsudskiego z Nawojowską w kierunku Dąbrówki, Biegonic i Starego Sącza. Ta droga wiaduktem ma przejść nad ul. Węgierską (niedaleko firmy "Karko") i następnie w rejon mostu kolejowego na Popradzie. Tam zostanie wybudowany most drogowy. Dalej arteria zostanie połączona z planowaną na prawym brzegu Dunajca i Popradu trasą z Brzeska do granicy państwa w Piwnicznej.
   - Zasada jest taka, jeżeli dany wniosek zostanie zakwalifikowany do tego programu, to samorząd musi wyłożyć 25 proc. własnych środków, a 75 proc. kosztów inwestycji otrzyma z UE - mówi Andrzej Muzyk. - Dlatego jest się o co bić.
   - W tej sprawie zostało już zlecone opracowanie koncepcji - dodaje dyrektor MZD Czesław Żytkowicz. - Ta dokumentacja będzie kosztować ok. 90 tys. zł. Najbardziej skomplikowaną sprawę będzie procedura wywłaszczeniowa. Obwodnica o długości ok. 8 km będzie biegła terenami należącymi do kilkuset właścicieli. Liczę, że uda się nam osiągnąć porozumienie z sądeczanami. Za grunty wzięte pod budowę dróg będzie się płaciło tak, jak za tereny budowlane. Obliczamy, że ok. 20 proc. wartości tej inwestycji pochłonie wykup gruntów.
   - Jest przygotowany projekt ustawy, która ma w znacznym stopniu usprawnić prowadzenie inwestycji drogowych - podkreśla wiceprezydent Piotr Pawnik. - W tej sprawie ja wierzę w rząd SLD, UP i PSL.
   Nasi rozmówcy nie potrafili wczoraj powiedzieć, kiedy powstanie ta obwodnica. Program regionalny obliczony jest na lata 2004-2006. Można więc sądzić, że jeżeli się uda z niego skorzystać, to za pięć lat słowa te mogą być obrócone w czyn. (PG)

Sądecka dziesiątka

A oto wykaz dziesięciu wniosków, które sądeckie władze mają zgłosić do 16 września br. w Urzędzie Marszałkowskim. Ten do końca br. wszystkie projekty prześle do Brukseli. W roku 2003 wszyscy wnioskodawcy będą musieli przedstawić konkretne programy realizacji tych przedsięwzięć.
1. Budowa obwodnicy nad Łubinką.
2. Budowa i przebudowa ul. Lwowskiej.
3. Budowa obwodnicy południowej z mostem na Popradzie.
4. Miejska sieć informatyczna.
5. Rozwój Inkubatora Przedsiębiorczości.
6. Informatyzacja szpitala.
7. Autostrada Przyszłości nauka języków obcych.
8. Miasto promuje firmy, firmy promują miasto.
9. Wsparcie pracodawców tworzących nowe miejsca pracy.
10. Odgazowanie Składowiska Odpadów Komunalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie