Po pierwszym etapie

Redakcja
W ramach części mechanicznej oczyszczalni powstał budynek krat, a także piaskownik i odtłuszczacz. Poza tym do dwóch już istniejących osadników wód deszczowych dobudowano trzeci. - Docelowo ta część oczyszczalni ma przyjąć 12,5 tys. m sześc. ścieków na dobę mimo, że modernizacja zakłada przepustowość w wysokości 8,5 tys. m sześc. - mówi zastępca burmistrza Kęt Kazimierz Brzuska.

W Kętach

 W Kętach oddano do eksploatacji część mechaniczną budowanej oczyszczalni ścieków. Całość ma być gotowa w połowie przyszłego roku.
 W przyszłości nowa oczyszczalnia ma obsługiwać oprócz Kęt także Porąbkę, dzielnicę Kęty Podlesie, Bulowice i Nową Wieś. Gmina Porąbka uczestniczy w inwestycji, pokrywając 20 proc. jej kosztów. Według harmonogramu obiekt będzie kosztował w sumie 20 mln zł. - Oprócz środków własnych w każdej z gmin pozyskano pieniądze z innych źródeł - dodaje zastępca burmistrza. - Z Ekofunduszu w Warszawie pochodzi 3,5 mln zł przyznanych w formie dotacji. Część kosztów pokryją również preferencyjne kredyty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz z Funduszy wojewódzkich w Bielsku-Białej i Krakowie.
 Dotychczasowa oczyszczalnia ścieków w Kętach powstała w 1973 r. Zaprojektowano ją na przyjęcie 7,7 tys. m sześc. ścieków na dobę. Z informacji Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji wynika, że od samego jej powstania pojawiały się problemy związane z przeciążeniem i trudnościami w uzyskaniu odpowiednich parametrów ścieków po ich oczyszczeniu. Od roku 1988 pozwolenie wodno-prawne na jej eksploatację i odprowadzanie ścieków do Soły było przedłużane warunkowo, a od roku 1993 oczyszczalnia funkcjonuje bez takiego pozwolenia.
 Dodatkowym problemem, który trzeba rozwiązać, jest trafiająca do oczyszczalni zbyt duża ilość ścieków, rozcieńczonych przez wody przenikające do sieci kanalizacyjnej, a także przez deszczówkę, gdyż 17 km sieci spośród ogólnej jej długości 27 km w mieście ma charakter ogólnospławny. Obecnie rozpoczęto już w Kętach prace związane z uszczelnieniem. Poprzedziło je badanie za pomocą kamery telewizyjnej wytypowanych odcinków kanalizacji o łącznej długości ponad 5,5 km. W tym roku uszczelnianie za pomocą tzw. reliningu, czyli umieszczenia wewnątrz rury kanalizacyjnej rury o mniejszej średnicy, obejmie kanalizację od ul. Fabrycznej do ul. Mickiewicza, ul. Jana Kantego, odcinek ul. 3 Maja oraz Legionów od torów kolejowych w kierunku ul. Słowackiego. Pozostałe odcinki mają być uszczelnione w roku przyszłym poprzez ich przebudowę.

(PIM)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie