Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy w Małopolsce przeszczepiono rogówki. Dwie kobiety odzyskały wzrok.

DOROTA STEC-FUS
Krakowscy chirurdzy po raz pierwszy przeszczepiają rogówkę Fot. Archiwum Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego
Krakowscy chirurdzy po raz pierwszy przeszczepiają rogówkę Fot. Archiwum Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego
ZDROWIE. Szwy, dzięki którym przymocowano rogówki - pochodzące od zmarłych dawców - mają... 0,1 mm szerokości. Grubość samej rogówki wynosi 0,535 mm, a średnica 11 mm. Wymagające niezwykłej precyzji operacje przeprowadzili specjaliści Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie.

Krakowscy chirurdzy po raz pierwszy przeszczepiają rogówkę Fot. Archiwum Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego

Obydwie pacjentki przekroczyły 60 lat i są mieszkankami Małopolski. Jak jednak podkreśla dyrektor Ilona Pawlicka z Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego, zabiegom mogą być poddawani mieszkańcy z całego kraju.

Pacjentów, dla których jedyną szansę na odzyskanie wzroku stanowi przeszczep rogówki, jest bardzo wielu. Małopolski NFZ zapewnił sfinansowanie w tym roku 100 zabiegów; każdy z nich kosztuje około 7 tys. zł. Obecnie wszystko zależy od tego, czy będą dawcy. Rogówki mogą pochodzić tylko od zmarłych osób.

Na sygnał z lubelskiego banku tkanek o przydzieleniu dwóch narządów krakowski szpital i jego pacjenci czekali od kwietnia. Właśnie w tym miesiącu, po długich staraniach i spełnieniu wszystkich wymogów, został on włączony przez Poltransplant do sieci placówek, mogących wykonywać przeszczepy. Wcześniej za około pół miliona złotych szpital zakupił najnowocześniejsze urządzenia mikrochirurgiczne i wyszkolił zespół trzech lekarzy i trzech pielęgniarek. Krakowscy chirurdzy przez pół roku będą pracować "pod okiem" kolegów z Lublina, gdzie rogówki są przeszczepiane od 10 lat.

Zabieg trwa około godziny. Wymaga krótkiego pobytu w szpitalu, a niekiedy wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że po operacji i kilkugodzinnej obserwacji pacjent idzie do domu. Przeszczep - jako jedyny - nie wymaga dobierania dawcy i biorcy pod względem grupy krwi. Dlatego chorzy czekają na zabieg stosunkowo krótko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski