Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po studiach na studia

Redakcja
Studia podyplomowe to szansa na nowy zawód i podniesienie kompetencji. W karierze przydatne okazują się również studia biznesowe – Master of Business Administration.

Z badań portalu Pracuj.pl – partnera platformy www.MBAEvent.pl – wynika, że głównym powodem podejmowania studiów MBA jest chęć rozwoju i pogłębienia wiedzy, ale też awansu i wyższych zarobków. Ci, którzy postanowili zainwestować w taki rodzaj kształcenia, przyznali, że liczą na znalezienie lepszej pracy oraz lepsze wynagrodzenie. Jak pokazuje badanie, wiedza zdobyta podczas studiów MBA miała przełożenie na wysokość zarobków co trzeciego ankietowanego absolwenta studiów MBA; wzrost najczęściej wynosił od 31 do 50 procent).
– Studia MBA są kierowane do osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, menedżerskich, mających związek z zarządzaniem – mówi dr Piotr Buła, dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego, w której można zdobyć dyplom MBA. – Są to prestiżowe studia, na które obowiązują bardziej wyśrubowane kryteria niż na tradycyjne studia podyplomowe, gdzie przyjmowani są studenci zaraz po licencjacie lub studiach magisterskich.
Przy rekrutacji na studia MBA (Master of Business Administration) liczy się m.in. znajomość języka angielskiego oraz doświadczenie na stanowisku kierowniczym. – W Polsce takie studia to w sumie wydatek od 20 do 60 tysięcy złotych. Nauka trwa dwa lata – mówi dr Piotr Buła. – Dzięki dofinansowaniu unijnemu można jednak studiować na innych uczelniach nawet za 5–6 tys. zł.
Po kryzysowym 2009 roku nastąpiło ożywienie również na studiach MBA. W tym roku coraz więcej pracodawców znów chce pokrywać częściowo koszty nauki swoich pracowników. – Chcemy wyjść z ofertą również za granicę. Wkrótce nasz uniwersytet poszerzy współpracę z uczelniami w Mołdawii oraz na Ukrainie, gdzie prowadzone będą programy MBA z bankowości oraz zarządzania – mówi dr Buła.
Popularnością cieszą się również tradycyjne studia podyplomowe. Korzystają z nich nie tylko pracownicy ze sporym stażem pracy, chcący podnieść swoje kwalifikacje, ale również świeżo upieczeni absolwenci uczelni.
Jeśli kierunek objęty jest dofinansowaniem, można liczyć na znacznie niższe ceny. Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego miała w tegorocznej ofercie dwa kierunki studiów podyplomowych dofinansowanych przez Narodowy Bank Polski: podstawy przedsiębiorczości – studia adresowane do nauczycieli oraz mechanizmy funkcjonowania strefy euro. Uczelnia stara się obecnie o dofinansowanie tych samych kierunków również w roku akademickim 2010/2011.
Politechnika Krakowska otrzymała niedawno dofinansowanie na projekt „Podniesienie kwalifikacji kadr inżynierskich – studia podyplomowe z zakresu inżynierii środowiska, ochrony środowiska, budownictwa i energetyki”. Będzie on realizowany od września 2010 do sierpnia 2013 r. Przewidziano 10 tematów. Uczestnicy otrzymają dofinansowanie w wysokości 80 procent wartości studiów. W ramach projektu uruchomione zostaną studia o czterech profilach: inżynieria środowiska, ochrona środowiska, budownictwo oraz energetyka. Politechnika ma już w swojej ofercie kierunki, na których wprowadzono częściowe lub pełne dofinansowanie z funduszy unijnych.
Bezpłatne nowości na rok akademicki 2010/2011 przygotował również Uniwersytet Pedagogiczny. Są to: odnawialne źródła energii oraz biologia molekularna. Na Uniwersytecie Jagiellońskim z pieniędzy unijnych są finansowane studia z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz studia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów zawodowych. W całości finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej są studia dla mentorów kulturowych. Z funduszy Narodowego Banku Polskiego opłacane są natomiast studia w dziedzinie prawa bankowego – na Wydziale Prawa i Administracji. Na dofinansowanie unijne można też liczyć na Akademii Górniczo–Hutniczej, na takich kierunkach, jak: inżynieria oprogramowania, ochrona i inżynieria środowiska oraz odnawialne zasoby i źródła energii.
Ulgi w czesnym
Aby przyciągnąć kandydatów, również uczelnie prywatne są aktywne w organizowaniu atrakcyjnych studiów podyplomowych. Na przykład w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie można studiować coaching w zarządzaniu, zarządzanie i marketing w firmie, zarządzanie zasobami ludzkimi, e–marketing, reklamę i public relations, sieci komputerowe i technologie internetowe, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami czy controlling i rachunkowość menedżerską.
W ofercie jest też m.in. przygotowanie, zarządzanie i ewaluacja projektów europejskich oraz zarządzanie w opiece zdrowotnej. Zajęcia prowadzą specjaliści praktycy, którzy dzielą się swoim doświadczeniem menedżerskim. Studia są również atrakcyjne pod względem finansowym. Uczelnia oferuje bowiem różne ulgi w czesnym. Na przykład słuchaczom studiów podyplomowych, podejmującym równocześnie drugą specjalność na takich studiach, przysługuje 50–procentowa ulga w czesnym na tej specjalności. Absolwenci studiów w WSEI również mogą liczyć na niższe opłaty.
Lokalizacja też jest dogodna – zajęcia odbywają się w centrum Krakowa. Słuchacze otrzymują materiały dydaktyczne na zajęcia. Dodatkowo korzystają z platformy edukacyjnej.
W Wyższej Szkoły Europejskiej oprócz dotychczasowych kierunków pojawiło się kilka nowości. Są wśród nich: coach i trener, marketing miast i regionów oraz planowanie bezpieczeństwa narodowego. W Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego można studiować aż 53 specjalności.
Nowościami przyciągają też uczelnie publiczne. Na przykład Akademia Górniczo–Hutnicza poszerzy ofertę m.in. o biżuterię, ceramikę oraz małe formy odlewnicze – kierunek prowadzony wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.
Nowościami na Politechnice Krakowskiej są m.in. matematyczne podstawy zarządzania finansami oraz planowanie krajobrazu i gospodarka przestrzenna, a na Uniwersytecie Jagiellońskim – m.in. fotografia dziennikarska, zarządzanie muzeum czy wiedza o Rosji współczesnej.
Lista propozycji wydłuży się też na Uniwersytecie Rolniczym – o gospodarowanie i zarządzanie środowiskiem oraz wycenę nieruchomości. Krakowska Szkoła Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego proponuje blisko 60 kierunków studiów podyplomowych. Nowe kierunki w tegorocznej rekrutacji to m.in. informatyka dla nauczycieli oraz innowacyjne zarządzanie technologią informatyczną.
(KLIM)

REKLAMA

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski