Po Światowych Dniach Młodzieży rachunków jest po brzegi

Jolanta Białek
Według wyliczeń Wieliczki przygotowanie terenu w Brzegach na wizytę młodych i papieża kosztowało 17,2 mln zł
Według wyliczeń Wieliczki przygotowanie terenu w Brzegach na wizytę młodych i papieża kosztowało 17,2 mln zł fot. Agnieszka Rogalska
Raport. Światowe Dni Młodzieży 2016 dawno już za nami, ale związane z tym wydarzeniem rozliczenia finansowe trwają nadal. Niektóre samorządy ciągle czekają na obiecane im dotacje. Sprawdziliśmy, ile kosztowało wielickie gminy i powiat goszczenie milionów pielgrzymów

Przed ŚDM 2016 Wieliczka planowała, że gminne wydatki związane z goszczeniem młodych z całego świata i organizacją uroczystości w Brzegach wyniosą ok. milion złotych. Skończyło się jednak na kwocie niemal trzykrotnie wyższej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wieliczce wypadła kilkumilionowa dziura w budżecie

Odwrotnie było w Niepołomicach, przynajmniej jeśli chodzi o koszty odbioru śmieci podczas ŚDM. Przed imprezą szacowano, że podczas wizyty pielgrzymów miasto wyda na tego typu usługi o 9000 zł więcej niż na co dzień.

Autor: Piotr Drabik

- Okazało się jednak, że pielgrzymi zostawili tak mało śmieci, że nasze opłaty za wywóz odpadów w ogóle nie wzrosły. Nie ponieśliśmy tu żadnych dodatkowych kosztów - twierdzi Szymon Urban z niepołomickiego Urzędu Miasta.

Wieliczka: drogie sprzątanie Brzegów

Porządkowanie terenu, gdzie odbyło się nocne czuwanie oraz msza kończąca ŚDM ciągle trwa. To już końcówka, ale trzeba jeszcze rozebrać tymczasowe obiekty, m.in. drogi. Policzono już natomiast, że tylko samo wywiezienie z Brzegów setek ton odpadów komunalnych, pozostałych po spotkaniu kosztowało 1,687 mln zł. - Wkład gminy wyniósł tu 337,6 tys. zł, a pozostałe koszty sprzątania zostały sfinansowane z dotacji przekazanej przez wojewodę - mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Natomiast wszystkie wydatki związane z organizacją w Brzegach ŚDM przekroczyły 17 mln zł. Wieliczka wyłożyła tu 2,7 mln zł, a pozostałe koszty - 14,510 mln zł - pokryły dotacje ze Skarbu Państwa. Dofinansowanie przeznaczono m.in. na: przebudowę placu w Brzegach na lądowisko dla papieskiego śmigłowca (1,550 mln zł), budowę drogi dojazdowej oraz oświetlenia pomiędzy rzekami Serafa i Drwinia (998 tys. zł) oraz zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ŚDM, czyli wykonanie tymczasowych dojść, nasypów, mostów i innej tego typu infrastruktury (łącznie ponad 7,7 mln zł).

Burmistrz Wieliczki zapewnia, że wszystkie te dotacje są już w budżecie gminy. - Dostaliśmy od wojewody także 75 tys. zł na pokrycie kosztów goszczenia pielgrzymów w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej - wylicza Artur Kozioł.

Gmina otrzymała również 1,1 mln zł od Komitetu Organizacyjnego ŚDM - na pokrycie części kosztów przeniesienia słupów wysokiego napięcia, co wykonano w Brzegach latem tego roku. Inwestycja ta pochłonęła w sumie 3,1 mln zł brutto (Wieliczka ma odzyskać z tej kwoty Vat). Artur Kozioł twierdzi, że wydatki gminy na to przedsięwzięcie będą zmniejszone jeszcze o 750 tys. zł. Taką kwotę ma wpłacić do budżetu gminy w najbliższym czasie firma 7r Logistic (inwestor na wielickim obszarze przemysłowym, przeniesienie słupów wysokiego napięcia leżało również w jego interesie).

Pozostałe wielickie gminy: najwięcej wydał Gdów

Wizyta blisko 2000 uczestników ŚDM w gdowskim rejonie kosztowała ok. 90 tys. zł. - Pieniądze te zostały przeznaczone m.in. na ustawienie dodatkowych przenośnych toalet, sprzątanie i wywóz śmieci, przygotowanie folderów turystycznych i map dla pielgrzymów, zapewnienie nagłośniania na scenie na Zarabiu (podczas ŚDM odbywał się tam tzw. festiwal młodych - red.) oraz pokrycie kosztów mediów w budynkach komunalnych, w których mieszkali pielgrzymi - wylicza Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Czytaj:
Światowe Dni Młodzieży kosztowały Kraków 8 mln zł [WIDEO]
"Martwi mnie, gdy widzę ludzi, którzy rzucili ręcznik, zanim rozpoczęli walkę" [CYTATY FRANCISZKA]
Gratulacje za Światowe Dni Młodzieży

Gdów otrzymał na razie 12 tys. zł dotacji ze Skarbu Państwa, na pokrycie części kosztów zaopatrzenia w wodę, utrzymania czystości itp. w czasie ŚDM. Do budżetu gminy powinno trafić jeszcze ok. 27 tys. zł dofinansowania z tego tytułu. Wojewoda obiecał, że fundusze te będą przekazane z rezerwy oświatowej (jako zwiększona subwencja dla gminnych szkół).

Niepołomice wydały łącznie niespełna 24 tys. zł. Mniej więcej połowa tej kwoty powinna wrócić jednak do gminnego budżetu. - Staramy się o zwrot tych pieniędzy w ramach zwiększenia subwencji oświatowej. Pisma w tej sprawie poszły do Ministerstwa Edukacji - mówi Szymon Urban.

Kłaj ugościł uczestników ŚDM za 82,6 tys. zł. Największą pozycję w tych wydatkach stanowi 73,5 tys. zł przeznaczone na remonty i inne prace związane z przygotowaniem szkół dla pielgrzymów. Fundusze te mają wrócić go gminy w ramach zwiększonej subwencji oświatowej.

Koszty Biskupic związane z utrzymaniem szkół, w których mieszkali pielgrzymi to 16,3 tys. zł (kwota ta zostać przekazana gminie z rezerwy oświatowej). - Natomiast dodatkowe sprzątanie podczas ŚDM kosztowało 1350 zł. Tu wojewoda przekazał już 1080 zł dofinansowania - zapewnia Daniela Orłowska z Urzędu Gminy Biskupice.

Powiat: naprawiali pilnie drogę. Dostali dotację

Dla starostwa najkosztowniejszą inwestycją związaną z ŚDM 2016 była prowadzona w lipcu tego roku w trybie pilnym naprawa drogi Brzegi-Grabie. Inwestycja kosztowała 465,2 tys. zł, a większość tej kwoty - 372,1 tys. zł - pokryło dofinansowanie z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W budżecie powiatu jest już także 98,3 tys. zł dotacji od wojewody na warte w sumie 123 tys. zł - organizację ruchu (znaki, światła, bariery itp.) podczas ŚDM oraz przygotowanie projektu zastępczej organizacji ruchu w tym okresie.

Powiat wydał też 18 tys. zł na przygotowanie materiałów promocyjnych, m.in. flag z wizerunkiem św. Kingi (gadżety te są wykorzystywane także po ŚDM) oraz przekazał w czerwcu tego roku gdowskiej parafii 6000 zł dotacji na organizację imprezy, promującej ŚDM.

14,5 - Tyle mln zł przekazał Wieliczce wojewoda na przygotowanie terenu w Brzegach na ŚDM. Gmina dołożyła do tego jeszcze własne 2,7 mln zł

90- Tyle tys. zł kosztowało gminę Gdów goszczenie u siebie blisko 2000 pielgrzymów. Na razie wojewoda zrefundował te wydatki kwotą 12 tys. zł

1,68- Tyle mln zł kosztowało sprzątanie śmieci, które pozostały w Brzegach po wizycie ponad 2,5 milona pielgrzymów z całego świata

Wideo

Komentarze 41

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja

Dziennik Polski - bastion lewactwa i lemingozy

k
krakuska

Skoro macie akumulatory tak bardzo naładowane miłością, to skąd w Tobie tyle jadu? Nie wstyd Ci, Prawacki Marginesie, pluć na innych?

G
Gość

niekoniecznie bracia w Chrystusie - koszty ..

g
gość

zawsze był i będzie, jak nie Światowid, Zeus to inny, taka natura człowieka, ale tylko nauka odpowiada za to że mamy elektryczność, że coraz lepiej rozumiemy świat, to nie lewactwo, to rozwój społeczeństwa, można zobaczyć w niektórych krajach na świecie, gdzie religia jest podstawą społeczną i kurcze uciekają z tych krajów jak tylko mają możliwość, ale wy tego nie rozumiecie, że wiara jest indywidulaną sprawą kazdego człowieka. Jak można wierzyć w to że wilka zastawia słońce, jak nauka wyjaśniła zaćmienie słońca. A z tymi gośćmi to mieli otworzyć drzwi dla uśmiechniętych pielgrzymów, jednak ci co tak najbardziej krzyczą, nie otworzyli.
OBŁUDA do kwadratu

G
Gość

na 1050 rocznicę Chrztu Polski przyjechali do nas Goście - Bracia w Chrystusie.
I mamy naładowane wiarą akumulatory młodych - kolejne pokolenia Polaków broniących Boga i Ojczyzny.
Amen.

j
jot

kk to śrendniowieczny zakłamany syf i zgnilizna

g
gość

TVN

G
Gość

Polacy płacą każdego roku wysokie kwoty na żydowskie synagogi.
Dowcip polega na tym, że według spisu powszechnego, w Polsce mamy 1200 (słownie: jeden
tysiąc dwieście) wyznawców judaizmu.
Ale mamy kilkanaście synagog i gmin żydowskich, które otrzymują wysokie dotacje.
Czy to nie jawne złodziejstwo ?
W Polsce, mała parafia katolicka ma 1200 wiernych. Tymczasem żydowskie skupiają 1200 w całej Polsce.

Raz sierpem, raz młotem, pejsatą hołotę !
Szalom pejsy.

a
artykuły pt; Kto zapłaci !

Przy organizacji tego rodzaju wydarzeń, gdzie w grę wchodzą nasze pieniadze z budżetu,
pojawia się wielu cwaniaków-złodziei, którzy chcą te pieniądze przechwycić.
Przykładowo!
Ktoś zawarł umowę na odnowienie 3 kamienic. Koszt wykonania to ok, 250 tysięcy.
Przedstawia fakturę na farby, rusztowanie, koszty robocizny, etc i "zakup samochodu osobowego
dla celów służbowych za 90 000 zł".
Czy uznacie taką fakturę ? Wszystko trzeba dokładnie sprawdzić i policzyć.
Skończyło się bezkarne okradanie Polski jak za Tuska i Kopacz.
Tam gdzie zawyżono wartość faktur, należy wstrzymać wypłatę. To proste.
PS.
Większość kontraktów na wykonanie usług zawierano zapewne za rządów Kopacz.
To już samo w sobie skłania do szczegółowego sprawdzenie, czy gminy
oraz wykonawcy nie zawyżali kosztów.

@@

Bo modlitwa, to szczera rozmowa z Bogiem, a dla tak zakłamanej bandy to mission impossible. Co, myślisz, że Jezusek by cię po łepku pogłaskał jakbyś mu uczciwie przyznał jak to ty tych bliźnich kochasz ? Lewaków, żydów i kogo wy tam jeszcze macie za wroga ? Katolicy to nie chrześcijanie, tylko jakaś wynaturzona sekta.

@@

Jak KK przestanie nam pakować łapy do kieszeni, to przestaniemy mu na te łapy patrzeć.

@@

A, że KK te pieniądze wyłudził (nazywajmy rzeczy po imieniu) to staje się przedmiotem dyskusji. Jakby nie wyciągali łapska po cudze, to nikt by do nich nic nie miał.

k
krakus

Kosciol swoje na tym spedzie zarobil, ksieza na alko, narko i dziffffki beda miec. Najgorsze ejest to ze utrudniaja takimi spedami nomaly ludziom zycie, a dodatkowo ci normani lidzie za to placa swoimi podatkami. koscio dostaje co robku cezkie miliony na zabawe z budzeu panstwa, nie chca tego urocic bo dzieki kosciolowi maja glosy slepich owiec na wyborach, po to tyko strworzony zostal kosciol. zadem Bog by tego gooowna nie wymyslil.

s
sceptyk

;-)

Z
Z Torunia

Z naszych podatków dostał myyliony niech rzuci coś ......

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3