Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po terapii

Redakcja
   Lekarz radzi

   Współczesne metody terapii - chemioterapia, radioterapia i chirurgia - stosowane w walce z chorobą nowotworową, pozwalają wyleczyć ok. 70 proc. dzieci. Liczba osób wyleczonych w dzieciństwie z nowotworu stale wzrasta. Przewiduje się, że w 2010 roku jedna z 250 osób w wieku między 15. a 45. rokiem życia będzie miała za sobą pomyślnie zakończoną terapię przeciwnowotworową.
   U około połowy wyleczonych pacjentów występuje jednak jedno lub więcej powikłań związanych z przebytą chorobą albo jej leczeniem. Istnieje więc potrzeba prowadzenia długotrwałych kontroli u dzieci i młodzieży po zakończeniu terapii przeciwnowotworowej. Jest to zadanie zarówno dla onkologów dziecięcych, jak i onkologów zajmujących się leczeniem dorosłych oraz dla specjalistów różnych dyscyplin medycznych i lekarzy pierwszego kontaktu. Mimo takiej konieczności znaczna część osób, u których mogą wystąpić powikłania, pozostaje bez systematycznej opieki lekarskiej.

Badania kontrolne

   Kontrola, polegająca przede wszystkim na powtarzaniu kompleksowych badań, konieczna jest dla wczesnego wykrycia ewentualnej wznowy choroby lub niepożądanych skutków leczenia i podjęcia niezwłocznych działań terapeutycznych i rehabilitacyjnych.
   Badania kontrolne osób wyleczonych z nowotworu należy prowadzić do końca życia. Istnieje więc potrzeba tworzenia dobrze zorganizowanej sieci kontroli i funkcjonowania odpowiedniego programu badań. Integralną częścią systemu powinny być poradnie dla dzieci i dorosłych - istniejące przy klinikach onkologii i hematologii. W realizacji programu badań muszą też uczestniczyć lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
   W dobrze zorganizowanych zespołach specjalistycznych, opiekujących się osobami wyleczonymi w dzieciństwie z nowotworów, powinni pracować: onkolog dziecięcy i onkolog dla dorosłych oraz pielęgniarka, psycholog i pracownik socjalny.
   Zespół powinien współpracować z lekarzami różnych specjalności, m.in.: endokrynologiem, kardiologiem, ginekologiem, okulistą, dermatologiem, ortopedą. Zadaniem zespołu jest nie tylko opieka medyczna nad wyleczonymi z nowotworu, ale też pomoc w przystosowaniu ich do normalnego życia. Dotyczy to zarówno sfery psychicznej, jak i socjalnej.

Wspomnienia i brak akceptacji

   Choroba, szpital, leczenie, na pewno pozostawiają w świadomości dziecka i nastolatka niemiłe wspomnienia. Jeśli wyleczona osoba wraca do normalnego życia, do domu, szkoły, środowiska swych rówieśników, może, na skutek braku akceptacji lub niezrozumienia, poczuć się inną, okaleczoną i odrzuconą. Potrzebne jest wówczas psychiczne wsparcie ze strony rodziców, nauczycieli, psychologa oraz pomoc w kontynuacji nauki i (lub) zdobyciu zawodu. Młody człowiek, wkraczając w świat dorosłych, może się spotkać z brakiem przychylności ze strony tych, którzy nie są wolni od uprzedzeń wobec osób z nowotworami.
   Korzystnym rozwiązaniem, pomagającym łagodzić przykre odczucia i ułatwiającym życie w społeczeństwie, jest udział osób wyleczonych w zajęciach grupowych. Spotkania takie mogą być okazją do podzielenia się własnymi doświadczeniami i oddalenia od siebie niemiłych wspomnień.
   Należy podkreślić, że największe wsparcie swym chorym, a następnie wyleczonym dzieciom powinni okazać rodzice. Niestety, czasem zdarza się, że po zakończeniu terapii rodzice nie zgłaszają się z dzieckiem do kontrolnych badań.

Profilaktyka

   Osoby leczone z powodu nowotworu mogą same przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powikłań. Powinny stosować się do profilaktycznych zaleceń i m.in.: prowadzić oszczędzający tryb życia; zdrowo się odżywiać; nie palić papierosów; nie pić alkoholu; nie używać narkotyków i unikać ekspozycji na słońce.
   Ograniczenie częstości występowania powikłań po chorobie nowotworowej u dzieci i młodych dorosłych to jedno z wyzwań, jakie podejmują dziś onkolodzy dziecięcy, wspólnie z wieloma innymi specjalistami. Mamy nadzieję, że sukcesy na tym polu będą coraz większe, podobnie jak coraz większy jest odsetek dzieci wyleczonych z nowotworów.
    Wysłuchała
DANUTA ORLEWSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski