Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po zalewie Bagry będą pływać... betonowe kajaki z Politechniki Krakowskiej. Wodowanie w piątek

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak krakowskie Bagry wyglądają latem.
Tak krakowskie Bagry wyglądają latem. Konrad Kozlowski/Polskapress
Plaża nad zalewem Bagry stanie się w piątek (14 kwietnia) wczesnym popołudniem miejscem testu nowych betonowych kajaków, które przygotowali studenci Politechniki Krakowskiej z Koła Naukowego Footprint. Wodowanie nowych kajaków to generalna próba przed majowym startem krakowskich studentów w europejskich zawodach betonowych kajaków w holenderskim mieście Delft.

Prace nad betonowym kajakiem rozpoczęły się na Politechnice Krakowskiej już w 2019 roku. W 2022 r. wykonana przez studentów łódka wzięła udział w zawodach pod nazwą "Deutsche Betonkanu-Regatta" w niemieckim Brandenburg an der Havel.

- Grupa z koła naukowego Footprint nie spoczęła jednak na laurach i przygotowała nowe wersje łodzi, których wodowanie odbędzie się już jutro. Początek wydarzenia ok. godz. 13 na plaży zalewu Bagry w pobliżu przystani UKS Horn - informuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK.

Konstrukcja nowego kajaka różni się od konstrukcji łodzi wykonanej w ubiegłych latach. Jest lżejsza, inny jest kształt łodzi, który powstał pod kierunkiem Krzysztofa Polaczyka, szkutnika ze Szczawnicy, znanego w Polsce producenta kajaków do slalomu kajakowego. We współpracy z nim młodzi inżynierowie dobrali odpowiednią formę, w której ułożyli mieszankę betonową, uzyskując odpowiedni kształt łodzi.

Młodzi konstruktorzy do stworzenia nowych łodzi użyli też nowej mieszanki betonowej.

- Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych naukowych i dydaktycznych mentorów z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej mogliśmy pracować z najwyższej jakości materiałami, tworząc ultrawysokowartościowy kompozyt betonowy z proszków reaktywnych RPC. Beton ten pozwolił nam na uzyskanie wysokiej szczelności łódki przy stosunkowo cienkiej, bo liczącej tylko 3 mm warstwie betonu. Dzięki temu kilkukrotnie "odchudziliśmy" nasz kajak, a więc jego masa znacząco się obniżyła - tłumaczy Marcin Różycki, przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint.

Grupa studentów pracujących nad projektem nowego kajaka powiększyła się do blisko 30 osób. Rośnie także liczba pracowników naukowych zaangażowanych w działania związane z PKanoe 2.0. Dzięki temu przygotowane zostały dwa kajaki, a tym samym w zawodach łodzi betonowych w holenderskim mieście Delft będą mogły wziąć udział dwie drużyny z Politechniki Krakowskiej.

"PKanoe 2.0 - budowa łodzi z cienkościennego, ultrawysokowartościowego kompozytu cementowego, zbrojonego tekstyliami" to projekt realizowany pod opieką naukową dr hab. inż. Izabeli Hager oraz prof. PK, dr. inż. Mateusza Sitarza z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Projekt stanowi interdyscyplinarne przedsięwzięcie studentów kilku wydziałów, realizujących prace w ramach działalności SKN Footprint. Innowacyjny projekt, wspierany dotąd finansowo przez uczelnię (w ramach laboratorium innowacji FutureLab PK) oraz Wydział Inżynierii lądowej PK, został właśnie nagrodzony wsparciem finansowym z ministerialnego programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje".

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Po zalewie Bagry będą pływać... betonowe kajaki z Politechniki Krakowskiej. Wodowanie w piątek - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski