Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociąg do Balic pojedzie jesienią 2015

Grzegorz Skowron
W ramach modernizacji linii kolejowej na lotnisko powstaną trzy nowe przystanki, dwa zostaną przebudowane
W ramach modernizacji linii kolejowej na lotnisko powstaną trzy nowe przystanki, dwa zostaną przebudowane infografika PKP Polskie Linie Kolejowe
Inwestycje. Polskie Linie Kolejowe zapewniają, że mają wszystkie pozwolenia na budowę. Nadal nie ma go jednak dla przystanku przy lotnisku.

Blisko 350 mln zł będzie kosztować modernizacja linii kolejowej łączącej Dworzec Główny PKP w Krakowie z lotniskiem w Balicach. Kolejarze zapewniają, że inwestycja zostanie zrealizowana w terminie, a przyznane na nią unijne dofinansowanie, czyli ponad 203 mln zł, nie przepadnie.

Aby pieniądze te nie były zagrożone, pociągi muszą pojawić się na torach najpóźniej pod koniec roku 2015. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zakłada, że roboty zakończą się w trzecim kwartale 2015 r.

- Mamy już wszystkie potrzebne pozwolenia na budowę - zapewnia Rafał Zahuta, nadzorujący w PKP PLK modernizację kolejki do Balic. Okazuje się jednak, że to nieprawda.

- Nie możemy ogłosić przetargu na budowę przystanku przy lotnisku, bo nadal nie ma dla niego pozwolenia - przyznaje Urszula Podraza, rzecznik Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice. Decyzję w tej sprawie też musi uzyskać PKP PLK. Na razie inwestor ma zgodę tylko na budowę torów i peronów, ale nie ma jej dla budynku, który stanie na tyłach wielopoziomowego parkingu i hotelu.

Opóźnienia w przebudowie linii kolejowej na lotnisko sięgają już kilku miesięcy. Roboty miały się rozpocząć pod koniec ubiegłego roku, ale wtedy okazało się, że ciągle nie ma pozwoleń budowlanych. Te zostały wydane na początku 2014 r., przy czym tylko dla odcinka z Mydlnik do Balic zgoda była niepodważalna, a dla fragmentu z Dworca Głównego do Mydlnik trzeba było czekać kilka tygodni na ewentualne odwołania. Te na szczęście się nie pojawiły, więc wykonawca - włoska firma Astaldi - może już prowadzić prace w pełnym zakresie.

A do zrobienia jest sporo, bo tak naprawdę chodzi o wybudowanie od nowa dwutorowej linii kolejowej po śladzie już istniejącej oraz dodatkowych 500 metrów torowiska doprowadzającego pociągi w bezpośrednie sąsiedztwo terminalu pasażerskiego. Cała linia zostanie zelektryfikowana, przebudowane będą przystanki w Łobzowie i Balicach, powstaną trzy nowe - Uniwersytet Rolniczy, Zakliki i Krzyżówka.

Jednym z najważniejszych elementów będzie budowa wiaduktu kolejowego nad ul. Balicką. Jezdnia zostanie nieco obniżona, nad nią znajdą się tory, dzięki czemu zniknie obecny przejazd z opuszczanymi szlabanami. - Nie przewidujemy zamykania ulicy na czas budowy wiaduktu, powstanie prowizoryczny objazd dla samochodów - mówi Rafał Zahuta.

Niestety - wszystkie pozostałe skrzyżowania torów z drogami pozostaną na jednym poziomie. Przy czym największe kłopoty będzie sprawiać przejazd pociągów przez ul. Medweckiego, przy samym lotnisku. Biorąc pod uwagę to, że docelowo pociągi dowożące pasażerów do portu lotniczego mają kursować co 15 minut, przejazd przez ul. Medweckiego będzie bardzo trudny. Władze lotniska przygotowują specjalną organizację ruchu w tym miejscu.

Po raz pierwszy pociąg z centrum Krakowa do Balic pojechał w 2006 r. Wtedy było to pierwsze takie połączenie w Polsce. Po przebudowie linia ma służyć nie tylko dojeżdżającym na lotnisko, ale stanowić też fragment pierwszej linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej: Wieliczka - Kraków - Balice.

To właśnie dlatego wybudowane zostaną trzy przystanki. I choć nowa linia pozwoli na rozwijanie prędkości do 80 km na godz. (dzisiaj - do 40 km na godz.), to podróż pociągiem na lotnisko potrwa nieco dłużej niż przed remontem tej linii (20 zamiast 16 minut).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski