MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pociągiem po podziemiach?

Redakcja
W naziemnej części kopalni trwa m.in. remont budynku, gdzie znajdowała się stołówka Fot. Rafał Stachurski
W naziemnej części kopalni trwa m.in. remont budynku, gdzie znajdowała się stołówka Fot. Rafał Stachurski
Sztandarowym przedsięwzięciem kopalni jest oczywiście warta ok. 50 mln zł modernizacja szybu Regis i wyrobisk na Szlakach Nowej Przygody, której finał ma nastąpić w połowie przyszłego roku. Jednak to nie wszystko.

W naziemnej części kopalni trwa m.in. remont budynku, gdzie znajdowała się stołówka Fot. Rafał Stachurski

INWESTYCJE. W wielickiej Kopalni Soli remont trwa nieustannie. Dla turystów przygotowywane są kolejne komory i korytarze. Renowacja prowadzona jest także na powierzchni.

W tym miesiącu rozpoczęto prace zabezpieczające także w komorze Margielnik, gdzie przed 27 laty powstała część scen do kultowego filmu "Seksmisja". Znajdująca się 135 m pod ziemią, niedostępną dla turystów grotę Juliusz Machulski wybrał na kwaterą obozu dekadencji. To właśnie w "Margielniku" toczy się filmowa rozmowa: "Dokąd myśmy zjechali?" - pyta Albert, czyli Olgierd Łukaszewicz. A Maks - prywatnie Jerzy Stuhr - odpowiada: "To jakaś pierońska kopalnia!"...

Margielnik jest jedną z najpiękniejszych wielickich solnych grot. - W komorze wykonane zostaną prace zabezpieczające, polegające na wzmocnieniu stropu, ociosów i filarów solnych. Strop zabezpieczany będzie kotwami szkłoepoksydowymi o długości 10 m każda - docelowo ma zostać ich tam zainstalowanych aż 50 kilometrów! Pozwoli to na zapewnienie stabilności górotworu i równocześnie na wyeksponowanie piękna i ogromu komory. Rozmiarami jest ona bowiem niemal sześciokrotnie większa od kaplicy św. Kingi! - informują pracownicy Kopalni Soli w Wieliczce.

Margielnik to bardzo rozległe wyrobisko, mające powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw. i ponad 20 m wysokości. Powstało ono w wyniku ręcznej eksploatacji soli szybikowej, którą wybierano z tego miejsca do lat 60. XIX wieku. Nazwa komory pochodzi od nazwiska komisarza c. k. - Johanna Wenzla Margelika. Pierwsza uruchomiona w wielickiej kopalni kolejka (1861 rok) połączyła z szybem Regis właśnie rejon filmowej kwatery obozu dekadencji. W 1997 roku - decyzją małopolskiego wojewody - komora Magierlnik została uznana za stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej.

- Prace w "Margielniku" potrwają 5-6 lat. Po zabezpieczeniu tej komory, planowane jest udostępnienie jej do zwiedzania. Niewykluczone, że w przyszłości turyści dojadą w ten rejon kolejką... - zdradzają pracownicy Kopalni Soli.

Z końcem tego roku komory Erazma Barącza i Weimar zyskają nową iluminację. W "Witosie" i "Słowackim" trwają prace, dzięki którym groty te będą dostępne dla turystów (prawdopodobnie już w 2012 roku). - W tym roku wykonano oświetlenie ewakuacyjnego wzdłuż schodów w komorze Michałowice na odcinku między poziomem I a poziomem II niższym, co pozwoli przeprowadzać turystów przez tę komorę bez dodatkowych zabezpieczeń w zakresie oświetlenia. Konieczna była także renowacja zachodniej części komory Jezioro Piłsudskiego. Zbudowano tam m.in. siatkę zabezpieczającą solne ociosy i wykonano konserwację elementów stalowych, a także odświeżono ociosy solne. Wyremontowano też toalety w poprzeczni Poniatowski na międzypoziomie Kazanów. Kolejna tego typu inwestycja jest prowadzona w wyrobisku znajdującym się w pobliżu komory Słowackiego. Od początku 2012 roku z nowych toalet będą mogli korzystać m.in. uczestnicy noclegów w "Słowackim", a w przyszłości również turyści przebywający w rejonie wyremontowanych komór Lill i Kazanów - mówią w Biurze PR kopalni.

Sporo dzieje się także w naziemnej części kopalni. W tym roku wyremontowano m.in. budynki portierni przy bramie środkowej kopalni oraz obiekty, gdzie kiedyś mieścił się magazyn smarów (ten budynek pełni obecnie funkcję zaplecza magazynowo - warsztatowego). Generalnej odnowie poddano dach budynku, gdzie znajduje się Dział Utylizacji Wycieków. Inne tegoroczne prace to m.in. wyburzenie dawnej pompowni szlamów i zastąpienie jej nową instalacją oraz zmodernizowanie rampy załadowczej i pomieszczenia magazynowo - produkcyjnego. Przebudowany został ponadto rurociąg solankowy górujący nad ulicą Kościuszki, tak aby nie utrudniał dojazdu do znajdującej się w tym rejonie prywatnej działki. Natomiast w rejonie szybu Daniłowicza - w parku Kingi - wykonano odwodnienie stadionu i skarpy przy Hotelu Grand Sal.
System odprowadzania wody zyskał też rejon, gdzie kiedyś była strzelnica. Jak informują pracownicy kopalni, obiekty "po strzelnicy" zostały wyburzone, a teren uporządkowano. Inwestycje te umożliwią kontrolowany odbiór wód opadowych i gruntowych z południowej części terenu kopalni.

Rozpoczęto modernizację obiektów, gdzie mieszczą się lampownia oraz biura sztygarów Działu Robót Górniczych kopalni. Trwa również przebudowa budynków tzw. kadr oraz stołówki. Ten ostatni będzie po remoncie nadal pełnił dotychczasowe funkcje, natomiast "kadry" staną się zapleczem gospodarczo - socjalnym dla kopalnianego Działu Zarządzania Nieruchomościami. Remonty te zostaną zakończone w grudniu tego roku.

Jolanta Białek

[email protected]

Na szlakach nowej przygody

W ramach modernizacji szybu Regis zabezpieczono już komory: Boczaniec, Rzepki, Janik Górny, Fortymbark, Gospoda, Korytnia, Maria Teresa II Górna oraz kaplicę św. Jana. Gotowe są już chodniki: Tanecznica, Boczaniec, Janik, Karol, Srotyk, Gospoda, Kortyno i Przykos. Przygotowania do remontu trwają w komorze Franciszka Karola, kolejnej, która po otwarciu Regisu znajdzie się na nowej tarsie turystycznej - "Szlakach nowej przygody".

Zakończono także zbrojenie szybu Regis. W naziemnej części gotowy jest już budynek A, a w obiektach oznaczonych jako B i C trwają prace wykończeniowe. Na początku 2012 roku budynek nadszybia zyska nową elewację.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski