Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczekamy dłużej na szwajcarskie solary

Jolanta Białek
Inwestycje. Montaż na domach kolektorów słonecznych dotowanych z Programu Szwajcarskiego zmierza do półmetka. Ale ciągle nie ma firmy, która zajmie się instalacją odnawialnych źródeł energii na budynkach użyteczności publicznej.

Przetarg na wykonanie ekologicznych prac na obiektach użyteczności publicznej unieważniono po raz drugi. Za pierwszym razem zdecydowały o tym względy formalne, a teraz – zbyt wysokie ceny.

Jak informuje koordynator solarnego projektu Stanisław Nowacki, najtańsza oferta była o ok. 3 mln zł droższa niż kwota zabezpieczona na tę inwestycję.

W ramach tego przedsięwzięcia kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne lub pompy ciepła mają pojawić się na jedenastu budynkach w gminie Wieliczka (m.in. w „Solnym Mieście”, świetlicach i remizach OSP) oraz pięciu w gminie Niepołomice (m.in. w krytej pływalni oraz na dwóch obiektach „Puszczy Niepołomice”).

Jeszcze kilka tygodni temu zakładano, że prace te zakończą się latem 2015 roku. W związku z przetargowymi perypetiami termin ten przesunięto jednak na koniec września przyszłego roku.

– Ogłaszając kolejny przetarg będziemy szukać wykonawców odrębnie dla montażu kolektorów słonecznych, instalacji ogniw fotowoltaicznych oraz wykonania pomp ciepła. Wtedy oferty mogłyby składać nie tylko firmy wykonujące ekologiczne inwestycje kompleksowo, ale także przedsiębiorstwa zajmujące się tylko wybranymi pracami. To powinno ułatwić rozstrzygnięcie przetargu – zapowiada Stanisław Nowacki.

Zaznacza on również, że mimo tych kłopotów warta w sumie ponad 45 mln zł inwestycja, dotowana z Programu Szwajcarskiego zakładająca montaż solarów na domach oraz obiektach użyteczności publicznej – nie tylko w rejonach wielickim i niepołomickim, ale także w par­tnerskich gminach Skawina i Miechów – powinna zakończyć się w terminie – w grudniu 2015 roku.

– Ale jeśli to się nie uda, strona szwajcarska zapewniła nas już, że nie będzie problemu z przesunięciem czasu zakończenia prac do połowy 2016 roku – twierdzi Nowacki.

Możliwość ta jest istotna także z tego powodu, że jeśli podczas ciągle nierozstrzygniętego przetargu pojawią się oszczędności, mają być one zagospodarowane na montaż na domach, które zyskały już solary, dodatkowo jeszcze ogniw fotowoltaicznych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski