Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczet rektorów Uniwersytetu

Redakcja
W 1473 r., za dziekanatu magistra Jana z Łowicza, uzyskał stopień bakałarza sztuk wyzwolonych. Studia na Wydziale Filozoficznym zakończył na początku 1477 r. Za dziekanatu Mikołaja z Latowicz został promowany na magistra artium, a wraz z nim byli promowani przyszli rektorzy uniwersyteccy: Mikołaj z Pilicy, Stanisław z Krakowa i Jakub z Gostynina. W 1483 r. pełnił funkcję seniora Bursy Jerusalem. Przed 1487 r. został członkiem Collegium Minus, którym był do 1489 r., kiedy to objął urząd prepozyta Collegium Maius. Na Wydziale Sztuk Wyzwolonych wykładał astronomię i astrologię. W latach 1487-1491 przedmiotem jego wykładów były Tablice króla Alfonsa, teoria planet i dzieło Jana Sacrobusto.

XC. Wojciech z Pniew Pniewski

Wojciech z Pniew Pniewski urodził się około 1455 r., ponieważ do metryki Wydziału Sztuk Wyzwolonych został wpisany w semestrze zimowym 1469 r., a studia najczęściej rozpoczynali wówczas chłopcy liczący około 15 lat. Został wpisany jako "Albertus Jacobi de Pnewy". Przy wpisie uiścił dwa grosze opłaty immatrykulacyjnej. Pochodził zapewne z niezbyt zamożnej mieszczańskiej rodziny wielkopolskiej.
 W semestrze letnim 1489 r. Wojciech Pniewski wykładał arytmetykę. W latach dziewięćdziesiątych wykładał na Wydziale Artystów przede wszystkim dzieła Arystotelesa, m.in. "De anima", "Oeconomica", "Physica". W latach osiemdziesiątych rozpoczął studia prawnicze i w 1489 r. tytułowano go bakałarzem prawa kanonicznego. Studiów prawniczych prawdopodobnie nie zakończył, natomiast zaczął studiować teologię. Pierwszy stopień naukowy z teologii - bakałarza biblijnego uzyskał w 1495 r. Następnie wyjechał na studia do Włoch; w Rzymie uzyskał doktorat teologii.
 W 1488 r. Jerzy z Drohobycza powierzył Wojciechowi Pniewskiemu reprezentowanie swoich interesów w sądzie rektorskim. W 1494 r. Pniewski, po śmierci Jerzego z Drohobycza, realizował jego testament. Rektor Jan Latoszyński w 1493 r. powołał go na swego konsyliarza w sądzie rektorskim. W 1495 r. był doradcą w sądzie rektorskim ówczesnego rektora Jana z Oświęcimia.
 Kariera duchowna Pniewskiego nie była błyskotliwa, tak jak większości synów plebejskich. W 1497 r. był kanonikiem kapituły kolegiackiej św. Floriana na Kleparzu. W tymże samym roku objął stanowisko prokuratora tejże kapituły.
 W październiku 1500 r. Wojciech Pniewski został wybrany rektorem Uniwersytetu Krakowskiego na semestr zimowy 1500/1501 r. W listopadzie został jako rektor publicznie znieważony przez profesora Michała Twaroga z Bystrzykowa, który nie chciał podporządkować się jego władzy. Sprawa ta zakończyła się dla Twaroga upokorzeniem, ponieważ na piśmie musiał przepraszać rektora.
 Wojciech Pniewski zmarł 23 stycznia 1504 roku.
  ZDZISŁAW PIETRZYK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski