Pod dobrą opieką

PS
Udostępnij:
Naukowcy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego patronują projektowi realizowanemu w Gimnazjum w Białym Kościele. Autorski program "Ja też będę studentem! - Uniwersytet Jagielloński w Gimnazjum w Białym Kościele" został nagrodzony przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w konkursie "Równać Szanse 2003 - Szkoły Aktywne".

Biały Kościół

   Amerykańska fundacja wespół z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży finansują organizowanie w szkole - przy udziale studentów i pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego - sesji popularnonaukowych z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Spotkania takie mają również przybliżyć gimnazjalistom wartość i cel studiowania. Jak jest to ważne, wykazują statystyki: tylko niewielki odsetek młodzieży wiejskiej kontynuuje naukę na studiach wyższych. Projekt, zainicjowany i opracowany przez nauczycielkę matematyki Joannę Nowakowską-Niemiec, został bardzo życzliwie przyjęty na UJ. Naukowcy, do których zwrócono się o z prośbą o współpracę, wyrazili natychmiast chęć pomocy. Ze strony uczelni projektem opiekują się: prof. Krzysztof Rościszewski, pełnomocnik dziekana ds. studiów matematyczno-przyrodniczych, dr Krzysztof Ciesielski, zastępca dyrektora Instytutu Matematyki, oraz dr Zdzisław Pogoda. Sesje prowadzą wyróżniający się studenci Międzywydziałowych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych.
   - Pełnimy funkcję doradców i konsultantów. Braliśmy udział w układaniu listy tematów, pomagamy studentom w przygotowaniu prezentacji. Ja sam spotykałem się na konsultacjach z panią Joanną, a będę starał się brać udział w prelekcjach - mówi dr Zdzisław Pogoda z Instytutu Matematyki. - Przy ustalaniu tematów matematycznych staraliśmy się nawiązywać do programu gimnazjalnego, ale równocześnie wykraczać poza niego tak, aby uczniowie mieli możliwość poznania czegoś więcej. Będziemy mówić m.in. o teorii liczb, algorytmach wykorzystywanych w matematyce, sprawach związanych z szyfrowaniem i teorią kodowania. W ten sposób chcemy pokazać, że matematyka może być ciekawa.
   Cykl ruszył 18 grudnia ubiegłego roku. Jako pierwszy odbył się wykład pod intrygującym tytułem "Atramenty sympatyczne i samorysujące się obrazy". Pokazano na nim "alchemiczną" próbę zamiany ołowiu w złoto oraz działanie niewidocznych atramentów sympatycznych.
   - Zaczęliśmy od chemii i tak atrakcyjnego tematu, by zaciekawić i przyciągnąć uczniów do projektu - wyjaśnia Joanna Nowakowska-Niemiec.
   Chętnych było tak wielu, że przeprowadzono dwie lekcje, w których uczestniczyło około 80 uczniów. Nie obyło się bez przygód: pod koniec prezentacji z powodu awarii prądu zgasło światło i wykład dokończono przy blasku... świec betlejemskiego światełka pokoju, które przynieśli do szkoły harcerze.
   - Uczniowie byli bardzo zainteresowani. Po szkole rozniosła się wieść, że wykłady są ciekawe - i na następne spotkanie zapisało się już sześć klas, czyli około 130 osób - dodaje Joanna Nowakowska-Niemiec.
   Drugi punkt projektu zrealizowano w ostatni poniedziałek. Grupa gimnazjalistów z Białego Kościoła udała się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie, gdzie przeprowadzono lekcję muzealną. Po niej uczniowie zwiedzili Wydział Biologii oraz Instytut Matematyki UJ, po którym oprowadził ich dr Pogoda.
   - Opowiedziałem gościom o naszym instytucie, o specyfice studiów i o samej uczelni. Myślę, że po takich spotkaniach pojęcia "studia", "student" czy "uniwersytet" przestaną być dla dzieci abstrakcją - uważa dr Pogoda.
   Kolejne wykłady, odbywane już w gimnazjum, nosić będą zachęcające tytuły: "Maraton kolorów" (chemia), "Na początku była Dolly" (biotechnologia), "Czy intuicja jest potrzebna w matematyce i dlaczego tak?", "Czy liczby pierwsze są na pewno pierwsze?" (matematyka), "Pasjonujący świat bakterii" (biologia), "Tam, gdzie nie sięga intuicja" (psychologia i matematyka). Najbliższy odbędzie się w czwartek, 26 lutego: studentka Wydziału Biotechnologii zaprezentuje wykład "Poszukiwanie lekarstwa na raka", a uczniowie obejrzeć będą mogli m.in. mikroskopowe fotografie komórek rakowych.
   Studenci prowadzący wykłady to osoby interesujące się pracą z dziećmi i popularyzacją nauki. Jak uważa Joanna Nowakowska-Niemiec, w ogromnej większości są to osoby zdecydowane na podjęcie kariery naukowej, o szerokich zainteresowaniach i dużej wiedzy specjalistycznej.
   - Podczas pobytu w Warszawie, słuchając opisów innych projektów, zgłoszonych do konkursu, doszłam do przekonania, że nasz jest jednym z najciekawszych - zapewnia dyrektorka gimnazjum Bożena Turek. - Znacznie wybiega poza to, co proponowały inne szkoły. Ministerstwo silnie zachęca do nawiązywania współpracy z uczelniami. Bezpośrednie kontakty gimnazjalistów ze studentami i profesorami są niezmiernie ważne w zachęcaniu ich do podjęcia w przyszłości studiów. Poza tym zainteresowanie dzieci skupia się na czymś wartościowym, a to także jest sposób wychowawczy.
   Program pozytywnie oceniają także naukowcy z Uniwersytetu. - Idea programu jest bardzo ciekawa i cenna. Jeżeli chodzi o kontakt z uczelniami, szkoły krakowskie są w nieporównanie lepszej sytuacji niż te wiejskie. Niekiedy wystarczy po prostu przejść przez ulicę, by trafić do któregoś z instytutów... Tym większa jest wartość inicjatywy z Białego Kościoła. Miejmy nadzieję, że uczniowie tamtejszego gimnazjum trafią na nasz uniwersytet, aby studiować chemię, biologię, matematykę - albo w ogóle zdecydują się na podjęcie studiów wyższych - podsumowuje dr Zdzisław Pogoda.
   Wykłady odbywać się będą do końca roku szkolnego. Zakończy je 27 maja wielka sesja podsumowująca, na której własne prelekcje wygłoszą uczniowie.
   - Chcę podkreślić życzliwość, z jaką odnoszą się do nas pracownicy uczelni. Nie było najmniejszych problemów ze skłonieniem ich do współpracy - mówi Janina Nowakowska-Niemiec.
   Zarówno nauczyciele, jak i studenci oraz naukowcy uczestniczą w projekcie społecznie. (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie