Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod Wawelem będzie linia tramwajowa? Czas na kluczową opinię

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Urzędnicy planują budowę trasy dla tramwajów przez chronione centrum miasta. W tej sprawie ma się teraz wypowiedzieć wojewódzki konserwator zabytków.

Pod Wawelem da się wybudować nową linię tramwajową - twierdzi Zarząd Transportu Publicznego (ZTP). Propozycja właśnie została zgłoszona do zaopiniowania przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Tramwaje miałyby jeździć przez Stare Miasto, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Urzędnicze analizy

ZTP przygotował analizę możliwości poprowadzenia nowej linii z widokiem na Wawel. Ostatnio przedstawiono jej efekty. Przedstawiciele Zarządu wskazują, że trasy dla tramwajów są już w zabytkowych centrach Pragi, Gandawy oraz Lizbony. W przypadku stolicy Portugalii szyny biegną wzdłuż wąskich uliczek, takich jak np. Escolas Gerais.

W Krakowie nowa trasa miałaby zostać poprowadzona od skrzyżowania ulic Zwierzynieckiej, Franciszkańskiej i Straszewskiego (przy niej zaplanowano nowy przystanek). Następnie tramwaje pojechałyby ostatnią z tych dróg na południe, a później ulicami świętej Gertrudy, Stradomską i Bernardyńską. Nowa linia miałaby przebiegać na odcinku nieco ponad 830 metrów.

- Połączenie między Filharmonią a Stradomiem bardzo podniosłoby możliwości zwiększenia częstotliwości kursów tramwajów w tym rejonie miasta - przekonywał na naszych łamach już w czerwcu Bartosz Piłat z Zarządu Transportu Publicznego.

Zaznaczał, że taka inwestycja byłaby stosunkowo niedroga i prosta do przeprowadzenia. Koszty miałyby się zamknąć w kwocie ok. 60 mln zł. - Kraków potrzebuje dość pilnie poprawy możliwości przewozowych. Linia Filharmonia-Wawel byłaby szybkim i efektywnym narzędziem do uzyskania lepszego transportu - dodawał Piłat.

Z zaprezentowanej analizy wynika jednak, że inwestycja wcale nie byłaby taka prosta do zrealizowania. Głównie dlatego, że tramwaje mają jeździć przez ściśle chroniony obszar.

Przykładowo jedną z dróg na trasie planowanej linii jest ul. Podzamcze, ciągnąca się bezpośrednio przy zabytkowych, objętych ochroną konserwatorską murach Wawelu.

Autorzy opracowania wskazali, że w przypadku tej ulicy zachowane zostałyby zjazdy na pobliskie Planty oraz do posesji po północnej stronie. Jednak z uwagi na odsunięcie trasy tramwajowej w kierunku Wawelu, nie obyłoby się bez konieczności budowy muru oporowego na długości ok. 50 metrów - od skrzyżowania z ul. Straszewskiego w kierunku ul. św. Idziego. Miałby chronić Wzgórze Wawelskie.

Zmiany w ruchu

Zdaniem autorów analizy, niezbędnym będzie ograniczenie prędkości przejazdu tramwajów po nowej trasie i uzyskanie szeregu ustępstw od warunków technicznych, jakie powinny spełniać drogi publiczne. Ich zdaniem nie dyskwalifikuje to jednak idei nowego połączenia tramwajowego. Budowa trasy pod Wawelem z pewnością wymusiłaby też zmiany w organizacji ruchu.

Czy nowa trasa powstanie, zależy w dużej mierze od opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków, który ma się teraz zapoznać z propozycją Zarządu Transportu Publicznego.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pod Wawelem będzie linia tramwajowa? Czas na kluczową opinię - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski