Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod ziemią powstanie Droga Krzyżowa

Małgorzata Więcek-Cebula
W podziemiach kopalni jest coraz więcej atrakcji dla dzieci i dorosłych. Odnowiono boisko sportowe, w planach Droga Krzyżowa
W podziemiach kopalni jest coraz więcej atrakcji dla dzieci i dorosłych. Odnowiono boisko sportowe, w planach Droga Krzyżowa FOT. MIROSŁAW PAPST
Bochnia. Zabytkowa Kopalnia Soli po przejęciu obsługi ruchu turystycznego przez spółkę Skarbu Państwa, stawia na niecodzienne inwestycje. Chce dorównać Wieliczce?

Tegoroczny rozwód Kopalni Soli w Bochni i prywatnej firmy uzdrowiskowej, która dzierżawiła podziemia, wyszedł bocheńskiej żupie na dobre.

Umowę zerwano z powodu zaległości w płatnościach. Odkąd obsługę ruchu turystycznego przejęła spółka Skarbu Państwa, zmieniło się bardzo wiele. Na plus.

Właśnie zakończył się remont boiska sportowego położonego 250 metrów pod ziemią. W planach jest odnowienie solnych komór i stworzenie pod­ziemnej Drogi Krzyżowej.

– Zaległości pod względem modernizacji obiektu są ogromne, przez wiele lat tak naprawdę nic pod ziemią nie robiono – przekonuje prezes spółki Krzysztof Zięba.

Więcej turystów pod ziemią

Planowane nowe podziemne inwestycje to ukłon w kierunku turystów, których systematycznie przybywa, zwłaszcza od wpisania kopalni na listę UNESCO w czerwcu 2013 roku. Bochnia goni Wieliczkę, choć nie ma ambicji, aby osiągnąć taki poziom zwiedzających jak słynniejsza sąsiadka. Do października zwiedziło ją 115 tysięcy turystów.

– Wieliczka, którą rocznie zwiedza milion osób, jest dużo większa. Nasze możliwości przepustowe pozwolą na podwojenie obecnej liczby turystów, czyli osiągnięcie 300 tysięcy zwiedzających w ciągu roku – szacuje prezes Krzysztof Zięba.

Boisko już przetestowali

Przedstawicielom żupy zależy na odświeżeniu podziemi, ale przy zachowaniu surowego charakteru bocheńskiej kopalni.

– Na boisku sportowym położyliśmy 350 metrów kwadratowych posadzki ze specjalnie impregnowanego drewna modrzewiowego. Było to potężne zadanie, które trwało około dwóch tygodni – opowiada prezes Zięba.

O tym, że nowy parkiet spisuje się na medal, przekonywali uczestnicy podziemnego turnieju piłki siatkowej drużyn ratowniczych, który odbył się kilka dni temu.

Spółka planuje teraz odnowić podziemną komorę Koł­dras, w której leczą się kuracjusze. W planach jest również zorganizowanie w tym miejscu niewielkiej restauracji.

Wiele wskazuje, że na Wielkanoc przyszłego roku pod ziemią otwarta zostanie Droga Krzyżowa, która poprowadzi wiernych szlakiem dawnych kopalnianych kaplic.

Kopalnia wprowadziła także sporo innowacji w naziemnej części. Przy szybie Campi, którym zjeżdżają turyści, otwarto ogródek kawiarniany, który stał się miejscem cyklicznych koncertów. Pod koniec lata wystąpił tutaj między innymi Marek Piekarczyk. Żupa uruchomiła także trasę geologiczną.

Początki Kopalni Soli w Bo­chni datuje się na połowę XIII w. Do 1772 r. wchodziła w skład Żupy krakowskiej. W XX w. zaniechano tutaj przemysłowego wydobycia soli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski