Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod znakiem wyobraźni, poezji i niespodzianki

Mateusz Borkowski
Dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej Charles Olivieri-Munroe
Dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej Charles Olivieri-Munroe fot. archiwum Filharmonii Krakowskiej
Muzyka. Nowy, 72. sezon artystyczny w Filharmonii Krakowskiej będzie bardzo zróżnicowany - zapowiada dyrektor artystyczny instytucji Charles Olivieri-Munroe. Nie zabraknie też nowości - wiersze związane z muzyką prezentować będą podczas wybranych koncertów znani poeci i aktorzy.

Kanadyjski dyrygent przyznał na konferencji prasowej, że jest bardzo podekscytowany nowym sezonem artystycznym, który rozpocznie się w najbliższy piątek. Olivieri-Munroe powiedział, że chce pracować nad rozwinięciem międzynarodowego profilu orkiestry. Jak przyznał sezon, który zaplanował najlepiej określają dwa słowa: wyobraźnia i niespodzianka. Właśnie wokół tej idei utrzymany będzie koncert inauguracyjny, podczas którego usłyszymy uwerturę koncertową „Korsarz” Hectora Berlioza i „Harnasi” patrona krakowskiej instytucji - Karola Szymanowskiego.

- W tym sezonie udało nam się zaprosić dyrygentów z areny międzynarodowej. W Krakowie zadyrygują m.in. Sascha Goetzel, Douglas Bostock, Jean-Luc Tingaud, Marc Tardue i Marcus Bosch - mówił Olivieri--Munroe.

Filharmonia upamiętni również muzyczne jubileusze. 70. urodziny obchodzić będą I dyrygent gościnny orkiestry - Gabriel Chmura (23-24 września), a także Jerzy Salwarowski (2-3 czerwca). Filharmonia upamiętni również 90. urodziny Jana Krenza. Wśród wielkich dyrygentów zobaczymy również Stanisława Skrowaczewskiego, który zadyryguje VIII Symfonią A. Brucknera (9-10 grudnia).

Interesująco zapowiada się również koncert z okazji 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira, podczas którego usłyszymy m.in. fragmenty symfoniczne „Romeo i Julia” Sergieja Prokofiewa, opracowanej na podstawie oryginalnej partytury z 1946 r. przez samego Charlesa Olivieri-Munroe’a. Dyrygent poprowadzi również koncerty sylwestrowy i noworoczny, których gwiazdą będzie rosyjski wirtuoz bałałajki - Andrey Gorbachev.

Z kolei z recitalami mistrzowskimi wystąpią laureaci Konkursu Chopinowskiego Kate Liu i Eric Lu, pianistka Beatrice Berrut, skrzypaczka Esther Yoo oraz słynny wiolonczelista Danjulo Ishizaka. Nie zapomniano również o miłośnikach muzyki najnowszej, których zainteresuje 3. Krakowska Jesień Muzyczna, czyli festiwal przygotowany przez Marka Szlezera i Jana Kalinowskiego.

Nowością w tym sezonie będzie cykl „koncerty z gościem specjalnym”, w ramach którego znani poeci i aktorzy czytać będą wiersze związane z wykonywanymi utworami. I tak 9 i 10 grudnia swoje wiersze przeczyta Adam Zagajewski (m.in. wiersz „Bruckner”, w lutym utwory z cyklu „Droga Pani Schubert” czytać będzie Ewa Lipska, a 7 i 8 kwietnia, w 80. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego wiersze inspirowane twórczością kompozytora zaprezentuje Marek Kondrat.

Filharmonia kontynuować będzie także sprawdzone cykle edukacyjne: Smykowe granie, koncerty dla dzieci oraz „Musica - ars amanda”, czyli cykl adresowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych. - Konstruowanie programu to trochę jak praca architekta. Z jednej strony trzeba spełnić oczekiwania publiczności, z drugiej strony ważny dla mnie jest kierunek, w jakim chciałbym rozwijać orkiestrę. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w tym sezonie coś dla siebie. Program Filharmonii Krakowskiej jest o wiele bardziej zróżnicowany niż w czołowych orkiestrach amerykańskich. Możemy być z __siebie dumni - skwitował Olivieri-Munroe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski