Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podaruj dziecku mądry prezent na święta

Karolina Kowalska
Produkty finansowe dla dzieci spełniają także funkcję edukacyjną
Produkty finansowe dla dzieci spełniają także funkcję edukacyjną
Finanse. Zamiast wydawać pieniądze na prezenty gwiazdkowe, które nie będą trafione lub zostaną szybko zapomniane, pomyślmy o podarowaniu dziecku konta bankowego, lokaty lub karty przedpłaconej

Gwiazdka – na to dzieci czekają cały rok. Warto więc sprezentować im coś specjalnego. Może jednak zamiast kolejnej zabawki, którą za chwilę się znudzą, wybrać mądry i nowoczesny prezent, czyli wybrany produkt finansowy.

Wieje nudą i już widzicie po rozpakowaniu skrzywione twarze? Spokojnie, książeczki oszczędnościowe już dawno odeszły do lamusa. Co zatem wybrać, aby zadbać o sferę finansową życia dziecka, a jednocześnie sprawić mu radość? Możliwości jest kilka. Pierwszą z nich jest karta przedpłacona w formie breloka czy maskotki z wizerunkiem ulubionej postaci z kreskówek, która na pewno ucieszy naszych podopiecznych.

Taki gadżet – z postaciami z Cartoon Network do wyboru – ma np. w swojej ofercie PKO Bank Polski, w specjalnie stworzonym segmencie usług o nazwie Junior. Rodzice, dziadkowie lub inne osoby pełnoletnie kupują kartę, przelewają na nią dowolną kwotę i przekazują ją w użytkowanie dziecku, które może nią płacić w sklepach, w internecie lub wypłacać gotówkę z bankomatów.

Karty przedpłacone mogą być dobrą alternatywą dla dawania kieszonkowego w postaci gotówki do ręki. Podobne propozycje w swojej ofercie mają także banki ING, BZ WBK, Pekao SA i Millennium, ale warunkiem jest ukończenie 13. roku życia. Tutaj także można wybierać z kilku atrakcyjnych, kolorowych nadruków na karty.

Dziecko ma do dyspozycji tylko taką kwotę, jaka wcześniej została wpłacona na kartę. Istnieje też możliwość, by ustawić dzienny limit transakcji, którego nie można przekroczyć. W ten sposób młody człowiek uczy się racjonalnego gospodarowania minibudżetem.

Co ważne, właściciel karty, np. rodzic, ma wgląd w historię płatności i decyduje o uzupełnianiu środków. W razie zgubienia karty – a o to w przypadku dzieci nietrudno – może ją zastrzec oraz nabyć kolejną, którą można podpiąć do tego samego rachunku.

Innym pomysłem jest założenie dzieciom rachunku bankowego – taką usługę ma w swojej ofercie już większość dużych banków. ING Bank Śląski proponuje np. Konto dla Młodzieży, które jest przeznaczone specjalnie dla osób w wieku od 13 do 18 lat. Konto jest darmowe, a dodatkowo bank nie pobiera opłaty za korzystanie z karty debetowej. Młodzi klienci mogą też korzystać z aplikacji bankowości mobilnej przygotowanej zarówno na smartfony, jak i na tablety. Konta młodzieżowe dostępne są dla dzieci od 13. roku życia. Wyjątkiem jest oferta PKO Junior, dzięki której nawet młodsze dzieci zyskują dostęp do bezpiecznego serwisu bankowości elektronicznej. Nie jest to jednak typowy serwis, tylko również narzędzie edukacyjne.

Bez dolnej granicy wieku możemy naszemu dziecku założyć konto oszczędnościowe. W takim wypadku to rodzice zarządzają kontem, a dziecko po ukończeniu wymaganego wieku może otrzymać własny dostęp do konta, np. poprzez system bankowości internetowej. Taką propozycję ma dla swoich klientów np. Pekao. Konto o nazwie Mój Skarb możemy założyć nawet zaraz po narodzeniu dziecka.

Dobrym pomysłem będzie także założenie innej formy systematycznego oszczędzania – lokaty, polisy lub funduszu inwestycyjnego. Nie są to jednak produkty przeznaczone dla dzieci, a co więcej – prezentem okażą się dopiero za dłuższy czas, dlatego do informacji o założeniu lokaty na mieszkanie lub studia proponujemy latorośli dokupić zabawkę, na przykład... dobry kalkulator.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski