Muzeum ma nadzieję, że dzięki tym fotografiom oraz wspomnieniom pomogą Państwo odpowiedzieć na liczne pytania dotyczące wyglądu dawnego miasta i otoczenia szybu Daniłowicza, którym schodzi się do kopalni.
Inspiracją do tej akcji jest wystawa „Podróż do przeszłości Wieliczki”, którą zobaczyć można w Zamku Żupnym w Wieliczce. Prezentuje fotografie miasta z lat 60. i 70. XX w. pochodzące ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Ich autorami są byli pracownicy tej instytucji: Alfons Długosz – założyciel i wieloletni Dyrektor Muzeum, Michał Grochal – historyk sztuki oraz Michał Kaszowski – fotograf.
Jaka jest Wieliczka z tamtych lat? Swym wyglądem przypomina inne małe ośrodki miejskie w Polsce z tamtych czasów. Przeważały parterowe domki jednorodzinne, w większości murowane i kryte dachówką, nie mniej jednak popularna była zabudowa drewniana zadaszona papą. Choć już tyle lat po wojnie jej ślady jeszcze są widoczne na kilku fotografiach, w tym przedstawiającej Zamek Żupny. Wieliczka to atrakcja turystyczna co wyraża się w zdjęciach ulic zastawionych autobusami oczekującymi na zwiedzających kopalnię. Wystawę można oglądać do 10 kwietnia 2022 r.
Zaprezentowane prace „muzealnych fotografów” stanowią cenną dokumentację historyczną i obyczajową Wieliczki, o dużych walorach artystycznych. Muzeum ma nadzieję, że Państwo pomogą te zbiory powiększyć.
Osoby zainteresowane przekazaniem swoich zdjęć lub wspomnień do zbiorów muzeum proszone są o kontakt z Małgorzatą Bogucką: 12 289 16 27 / [email protected]
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zbiera obiekty związane z Wieliczką nieustannie, nie tylko w czasie trwania tej wystawy.
Wspólnie zachowajmy pamięć o dawnym mieście!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?