Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od czynności cywilnoprawnych – kiedy nie płacimy

Piotr Stolarczyk, radca prawny
Twój prawnik radzi. Obowiązki podatkowe oraz zasady płatności podatku PCC zostały określone przez przepisy ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zasadą jest, że wspomniany podatek należny jest z tytułu dokonywania różnego rodzaju transakcji, takich jak np. sprzedaż, zamiana, pożyczka, umowa spółki, ustanowienie hipoteki albo umowa dożywocia.

Ustawa przewiduje jednak szereg wyłączeń dotyczących zapłaty tego podatku, które można podzielić na dwie grupy.

W pierwszym przypadku określone czynności w ogóle nie podlegają opodatkowaniu podatkiem PCC.

Należy tu wymienić między innymi czynności w sprawach dotyczących alimentów, przysposobienia, opieki oraz kurateli. Ponadto PCC nie płaci się również w sprawach z zakresu ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego, jak również opieki społecznej oraz powszechnego obowiązku obrony. Warto również zwrócić uwagę na brak obowiązku podatkowego w przypadku, gdy z tytułu danej transakcji jedna jej strona podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub też jest z tego podatku zwolniona.

W drugim przypadku określone czynności są zwolnione z obowiązku zapłaty podatku PCC, przy czym w tej grupie mamy do czynienia zarówno ze zwolnieniami podmiotowymi, jak również przedmiotowymi.

Wśród zwolnień podmiotowych warto zwrócić uwagę na zwolnienie Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego oraz zwolnienie osób nabywających sprzęt rehabilitacyjny na własne potrzeby.

Natomiast w ramach zwolnień przedmiotowych należy wskazać między innymi na sprzedaż obcych walut, transakcje dotyczące przeniesienia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwa rolne zawierane w ramach umów sprzedaży, dożywocia czy też zamiany. Ponadto zwolnienie przedmiotowe ma miejsce w przypadku sprzedaży ruchomości o wartości niższej niż tysiąc złotych oraz sprzedaży towarów giełdowych na giełdach towarowych. Z podatku zwolniona jest również zamiana nieruchomości (w tym lokali mieszkalnych), jeżeli jej stroną są osoby zaliczane do tzw. pierwszej grupy podatkowej (członkowie najbliższej rodziny).

Należy pamiętać, że jeżeli dana czynność nie została wyraźnie wyłączona z obowiązku podatkowego, wówczas podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

ul. Kielecka 1, Kraków
www.kancelariaprawnajr.pl
Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

***

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach: 14–16.30, pod numerem telefonu 12 417 10 64.<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski