Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatek od wynajmu mieszkania

Marian Cholewiński
Finanse. Po wakacyjnym zastoju rynek wynajmu mieszkań zdecydowanie się ożywia. Rośnie liczba zawieranych umów, a wynajmujący liczą na zysk. Na pieniądze liczy też fiskus, jako że wpływy z tytułu najmu podlegają opodatkowaniu.

Sposób opodatkowania zależy od płacącego. Ma do wyboru kilka możliwości. Z przychodów, jakie mamy z najmu, można przed fiskusem rozliczyć się w różny sposób. W grę wchodzi rozliczanie jako najem prywatny, bądź też można to uczynić w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Najem prywatny może być rozliczony w dwojaki sposób – według ogólnej skali podatkowej (progi 18 i 32 proc.) bądź też ryczałtem (stawka 8,5 proc.). Gdy będziemy rozliczać się w ramach działalności gospodarczej, mamy do wyboru także dwie opcje – podatek według wspomnianej powyżej skali podatkowej lub podatek liniowy (19 proc. od dochodu).

Na ogólnych zasadach
W wynajmie prywatnym można zdecydować się na opodatkowanie według ogólnej skali PIT, czyli na początku od dochodu płacimy 18 proc. podatku, a potem, po przekroczeniu 85 528 zł dochodu, zaczynamy płacić 32 proc. od kwoty powyżej tej wartości.

– Ta opcja charakteryzuje się tym, że płacimy podatek tylko od czystego zysku, gdyż utrzymanie wynajmowanego mieszkania wiąże się oczywiście z kosztami. Chodzi m.in. o opłaty eksploatacyjne, opłaty na rzecz wspólnoty bądź spółdzielni mieszkaniowej, podatek od nieruchomości, opłaty za media, koszty odnawiania mieszkania czy remontu _– wylicza doradca podatkowy Przemysław Więcek. – _Zwraca też uwagę, że gdy mieszkanie kupione jest na kredyt, odsetki od kredytu można wpisywać w __koszty uzyskania przychodów.

W tym przypadku istnieje konieczność ewidencji wszystkich przychodów oraz kosztów. Musimy zatem gromadzić dokumenty związane z wynajmem: faktury, rachunki, przelewy. Niezbędne jest rozliczenie roczne na formularzu PIT 36, do końca kwietnia każdego roku.

Opodatkowanie ryczałtem
Druga możliwość najmu prywatnego to ryczałt ewidencjonowany. _– W tym przypadku płacimy 8,5 proc., ale należy pamiętać, że nie można odliczać kosztów. Zatem trzeba się zastanowić, czy mamy w planach jakieś dodatkowe wydatki w __ciągu całego roku _– mówi Michał Bukowski z Home Brokera.

Osoba, która chce płacić podatek w formie ryczałtu, powinna zawiadomić o tym urząd skarbowy, stosowny do miejsca swojego zamieszkania. W tym celu wystarczy wysłać pisemne oświadczenie (nie ma specjalnej deklaracji ani druku), nie później niż do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pojawił się pierwszy przychód z najmu.

Jeżeli kończy się rok kalendarzowy i w następnym też chcemy korzystać z tej formy opodatkowania, należy najpóźniej 20 stycznia nadchodzącego roku złożyć na piśmie stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym.

Należy także pamiętać, że przy stosowaniu tej formy opodatkowania wymagane jest roczne rozliczenie na formularzu PIT–28. Powinno ono zostać złożone w urzędzie skarbowym do końca stycznia, po zakończonym roku podatkowym.

Działalność gospodarcza
Jeżeli wynajmujemy kilka mieszkań i suma przychodów jest znaczna, to urząd skarbowy może uznać, że powinno to być rozliczane jako działalność gospodarcza. Mamy wówczas do wyboru opodatkowanie: według ogólnej skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

Wymagane jest wówczas zarejestrowanie działalności gospodarczej i prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Jest też niezbędne roczne rozliczenie dochodów, dokonywane do końca kwietnia (za rok poprzedni).

– Reasumując, wybór formy opodatkowania to sprawa indywidualna, jednak przy obecnej wysokości stawek, w większości przypadków bardziej opłacalny będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ze względu na to, że najemca rzadko ponosi wysokie koszty, które mógłby odliczyć od __dochodów – mówi Justyna Niedbał z portalu Bankier.pl

Należy jednak pamiętać, że jeżeli spłacamy kredyt mieszkaniowy i płacimy ubezpieczenie oraz decydujemy się na odliczanie amortyzacji lokalu, wówczas korzystniejsze będzie rozliczanie się według zasad ogólnych, czyli według skali podatkowej 18 proc. I to nawet wtedy, kiedy przekroczymy pierwszy próg i część dochodu będzie opodatkowana według skali 32 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski