Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatnik na wagę złota

Klaudia Stabach
Z jednego podatku PIT można ustawić cztery stojaki rowerowe
Z jednego podatku PIT można ustawić cztery stojaki rowerowe fot. Paweł Relikowski
Akcja. Władze miasta walczą o 100 tys. nowych podatników, którzy rozliczając się w Krakowie mogliby wprowadzić do budżetu miasta ponad 200 milionów złotych.

Rozpoczyna się kampania „Pit w Krakowie - dobrze się składa”. Magistrat zachęca osoby mieszkające w mieście do składania rozliczenia podatkowego właśnie tu, ponieważ dochody z podatku PIT stanowią ok. 25 proc. miejskiego budżetu.

Krakowscy urzędnicy wyliczyli, że z podatku PIT jednej osoby można ustawić cztery stojaki rowerowe lub posadzić 72 krzewy. Z kolei podatek ok. 800 osób może pokryć roczny koszt utrzymania żłobka samorządowego. A gdy 600 osób rozliczy się z Urzędem Skarbowym w Krakowie, to miasto dzięki temu będzie mogło kupić jeden tramwajowy wagon niskopodłogowy.

W tym roku Urząd Miasta wydał płytę zawierającą program do rozliczenia podatku w Krakowie. Będzie ona rozprowadzana m.in. jako dodatek do bezpłatnej gazety „Metro”. Program można również pobrać ze strony internetowej www.krakow.pl.

Oprócz tego władze miasta cały czas pracują nad przygotowaniem Krakowskiej Karty Mieszkańca. Dzięki niej osoby, które tutaj płacą podatki, będą mieć m.in. tańsze bilety uprawniające do korzystania z komunikacji miejskiej. - Wzorem Warszawy i innych miast europejskich chcemy różnicować ceny biletów. Jeżeli ktoś tutaj mieszka i płaci podatki, to powinien mieć większe przywileje niż osoba, która tego nie robi i jest tutaj jedynie gościem - mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Władze wstępnie planują wdrożyć Krakowską Kartę Mieszkańca wiosną przyszłego roku. Kwota, jaka wpływa do miejskiego budżetu z powodu rozliczania się przez jedną osobę z podatku PIT to średnio 1800 zł. W Krakowie jest obecnie około 600 tysięcy płatników. Miasto poprzez swoją kampanię reklamową walczy o 100 tysięcy nowych osób, które są zameldowane gdzie indziej, ale pracują w Krakowie, tu posyłają do szkół swoje dzieci. Gdyby rozliczali się w stolicy Małopolski, to do budżetu miasta wpłynęłoby dodatkowe 200 milionów złotych rocznie. W zeszłym roku dzięki kampanii udało się pozyskać prawie 13 tysięcy nowych podatników, co dało ponad 21 milionów złotych.

Aby płacić podatki w Krakowie, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym. Przy składaniu rozliczenia wystarczy wskazać krakowski adres zamieszkania oraz jeden z krakowskich urzędów skarbowych. Z kolei jeżeli rozliczenie wykonuje pracodawca, to należy jedynie poinformować go o zmianie adresu na krakowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski