Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas lekcji religii uczniowie dowiedzą się więcej o islamie

Grażyna Starzak
Ks. prof. Piotr Tomasik
Ks. prof. Piotr Tomasik fot. Grzegorz Jakubowski
Szkoła. Katecheza po reformie oświaty ma dać też wiedzę o dialogu międzykulturowym.

Specjaliści od katechezy w Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęli prace nad przygotowaniem nowego programu nauczania religii w szkołach po wejściu w życie reformy oświaty. W podręcznikach do tego przedmiotu będzie więcej informacji na temat islamu i dialogu międzywyznaniowego.

Przewodniczącym specjalnej komisji przygotowującej nową podstawę programową nauczania religii wyznaczony został ks. prof. Piotr Tomasik, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W jego opinii w związku z nowym ustrojem szkoły „trzeba będzie zupełnie inaczej rozłożyć materiał obowiązujący na kolejnych etapach edukacyjnych”. Nawiązując do obecnie wprowadzanej reformy szkolnictwa, szef episkopalnej komisji ocenił, że najważniejszym jej elementem z punktu widzenia Kościoła jest „nie tyle likwidacja gimnazjum, co przywrócenie liceum”. W jego opinii, młody człowiek z wykształceniem średnim „powinien mniej więcej wiedzieć, w co Kościół wierzy i czym żyje”. Ks. prof. Tomasik zapewnia, że członkowie komisji zdają sobie sprawę, iż do nowego programu nauczania religii trzeba dodać nowe, aktualne treści. Na przykład obszerniejsze niż dotąd powinny być informacje na temat islamu.

- W dotychczasowych programach jednakowo traktowano inne religie. Obecnie wydaje się, że być może troszkę więcej trzeba będzie powiedzieć na temat islamu. Np. zwrócić uwagę ucznia, że islam nie jest religią jednolitą. Świadomość, że są różne jego odłamy - szyici, sunnici i jeszcze inne - jest w naszym kraju mała, a wszystko wskazuje, że z wyznawcami islamu będziemy się w najbliższych latach częściej stykać. Z całą pewnością więc uczeń powinien być do tego przygotowany - zwraca uwagę w rozmowie z „Dziennikiem” ks. prof. Piotr Tomasik.

Nowa podstawa programowa nauczania religii ma powstać w ciągu dwóch najbliższych lat. Przygotowane zostaną też nowe, uaktualnione podręczniki. Poszerzony będzie nie tylko rozdział na temat islamu, ale również dialogu międzywyznaniowego, na co tak bardzo kładzie nacisk papież Franciszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski