Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas wakacji nie bierzemy kredytów mieszkaniowych

Grzegorz Skowron
Niska cena nie oznacza, że obiekt jest niskiej jakości
Niska cena nie oznacza, że obiekt jest niskiej jakości FOT. ARCHIWUM
MIESZKANIE DLA MŁODYCH. Lipiec był najsłabszym miesiącem funkcjonowania rządowego programu.

Sprawdzają się prognozy analityków rynku mieszkaniowego – słabnie zainteresowanie kredytami z dopłatą. To oznacza, że zarezerwowana na ten rok pula na dopłaty (600 mln zł) nie zostanie w całości rozdysponowana. Zaoszczędzi budżet państwa, stracą kupujący i budujący mieszkania.

Już czerwiec pokazał, że jest źle, bo liczba wniosków o kredyty udzielane w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) spadła do niespełna 1,1 tys. W lipcu zanotowano kolejny spadek – o 3,1 proc. – do 1031 wniosków.

W ciągu 7 miesięcy do banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęły 9282 wnioski na łączną kwotę dopłat przekraczającą 211 mln zł. Ale z tego 7292 wnioski na kwotę 165,4 mln zł dotyczyły wypłat tegorocznych.

– Do końca lipca zarezerwowano więc dopiero 27,6 procenta środków przeznaczonych na rządowy program w 2014 roku – podkreśla Marcin Krasoń z Home Brokera.

Gdyby realizacja programu MdM przebiegała równomiernie, to zarezerwowana na ten rok pula powinna być wyczerpana w blisko 60 proc. A więc wniosków o kredyty z dopłatą musiałoby być ponad dwa razy więcej. W żadnym miesiącu ich liczba nie przekroczyła nawet 2 tysięcy.

A sierpień też nie zapowiada się lepiej. Wielu Polaków będzie na wakacjach, więc plany mieszkaniowe odkładane są na dalszy plan. Ale też oferta deweloperów nie daje wielkiego wyboru – gotowych już mieszkań lub właśnie kończonych jest bardzo mało. Trzeba pamiętać, że cena mieszkania kupowanego za kredyt z rządową dopłatą jest dużo niższa od średniej na rynku, więc wielkiego wyboru takich lokali nie ma.

Apele firm deweloperskich dotyczące podniesienia limitów cen w programie MdM są bezskuteczne. Wprawdzie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje zmiany w ustawie o pomocy państwa w zakupie pierwszego mieszkania, ale nie znajdzie się w nich propozycja podniesienia cen mieszkań finansowanych w ramach MdM.

Resortowi infrastruktury zależy głównie na zwiększeniu prorodzinnego charakteru programu, więc zostaną podniesione dopłaty dla rodzin z dziećmi – nawet do 25 procent ceny kupowanego mieszkania.

Z kredytów z dopłatą będą też mogli korzystać członkowie spółdzielni, podpisujący z nią umowę o budowę lokalu; obecnie tylko spółdzielnie działające jak dewelo­perzy mogą uczestniczyć w MdM. Planowane zmiany wejdą w życie z początkiem przyszłego roku.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski