Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas warsztatów uczyli dzieci grać na kozie

Patrycja Migiel
Gry na dudach próbowały także dziewczyny. Nie było to łatwe zadanie, jeśli ktoś nie miał wprawy
Gry na dudach próbowały także dziewczyny. Nie było to łatwe zadanie, jeśli ktoś nie miał wprawy Fot. Patrycja Migiel
Zakopane. Warsztaty dudziarskie dla dzieci na zakopiańskim festiwalu. Dudy są najstarszym instrumentem pasterskim na Podhalu.

Koza, bo tak nazywane są dudy podhalańskie, to instrument, który poprzez swoją różnorodność dźwięków mógł czasem zastąpić całą kapelę góralską. We wtorek w ramach 47. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbyły się warsztaty dla najmłodszych, które były związane z nauką gry na tym instrumencie.

Jak zagrać na dudach?
Warsztaty odbyły się pod sceną plenerową w wiosce festiwalowej. Prowadził je Szymon Bafia, który jest kierownikiem dziecięcego zespołu góralskiego "Zornica", działającego przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu "Jutrzenka". Chętnych do popróbowania sił na dudach nie brakowało.

- Już się nie mogę doczekać kiedy spróbuję nadmuchać ten kozi worek - mówił 7-letni Staś. Zanim jednak młodzi adepci chwycili dudy w swoje ręce, poznali historię tego instrumentu i zobaczyli jak grają na nich doświadczeni górale. Musieli też narysować dudy. Dopiero potem mogli przejść do zajęć praktycznych.

- To było bardzo ciężkie zadanie, żeby grać. Kiedy już napełniłam worek powietrzem i chciałam wydać dźwięk, to powietrza już nie było - mówi mała Ania z Warszawy.

Starsze od skrzypiec
- Dudy to najstarszy z instrumentów pasterskich na Podhalu. Były już na długo przed pojawieniem się skrzypiec - wyjaśniał zgromadzonym Szymon Bafia.

Wielu instrumentalistów wykorzystywało dudy na weselach, chrzcinach i innych uroczystościach. Wszystko przez różnorodność brzmienia, co pozwalało uzyskać dźwięki podobne do basów.

- Nasze dudy składają się ze zbiornika z powietrzem i tzw. przebierki, w której znajdują się trzy stroiki. To one dają różną barwę brzmienia. Aby wprowadzić powietrze do worka, muzyk musi dmuchać przez tzw. duchac - mówi Szymek Bafia. Ostatnim elementem w instrumencie jest tzw. bąk, czyli długa rurka, którą grający zarzuca na ramię. Dzięki niemu instrument nabiera dźwięków jak basy. Dudy wieńczy główka kozicy wykonana z drewna.

Dudy znane są nie tylko w Polsce. Pojawiają się na terenie wielu krajów Europy - m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii i w Szkocji.

- W naszym kręgu kulturowym, czyli paśmie Karpat, dudy występują też na Węgrzech, Ukrainie, w Czechach. W samej zaś Polsce drugą ostoją jest Wielkopolska i ziemia lubuska. Jest tam siedem rodzajów dud- dodaje Bafia.

Dzisiaj inne instrumenty
To nie był koniec spotkania z muzyką w ramach festiwalu folkloru. Wczoraj odbyły się warsztaty "Podhalańskie instrumenty pasterskie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski